Агенцията за енергийна ефективност и ЧЕЗ сключиха споразумение за енергийни спестявания

Доброволно споразумение за предоставяне на енергийни услуги или извършване на дейности и мерки за енергийна ефективност от търговците с енергия подписаха изпълнителният директор на Агенцията за енергийна ефективност Кольо Колев и регионалният мениджър за България на ЧЕЗ Електро Петър Докладал.
Това е първото доброволно споразумение, което АЕЕ сключва с търговци на енергия.
То ще действа до 31 декември 2016 година, когато трябва да бъдат изпълнени индивидуалните цели за енергийни спестявания при крайното потребление от търговците на енергия.
Идеята е двете страни да съдействат за намаляване на крайното потребление на енергия. От своя страна повишаването на ефективността при крайното потребление на енергия ще допринесе и за намаляване на първичното енергийно потребление, намаляване на емисиите въглероден двуокис и други парникови газове.
В края на януари подобно споразумение ще бъде сключено с EVN, водят се и разговори и с Е.ОН, съобщи Кольо Колев.
България има определена цел за постигане на енергийни спестявания, която е дефинирана в Първия национален план за действие по енергийна ефективност, разработен в изпълнение на Директива 2006/32/ЕК.
Индикативната национална цел за енергийно спестяване от 2008 до 2016 е в размер на не по-малко он 9% от крайното енергийно потребление за 9 години. Това означава, че страната ни трябва да осигури годишно спестяване на горивна и енергии на обща стойност 7291 GWh, отбелязват от Агенцията за енергийна ефективност.
За да изпълним тази цел до 2016 година, страната ни има ангажимент да доказва изпълнението на 1% енергийни спестявания годишно, което представлява 810 GWh за година.
Доброволното споразумение ще улесни изпълнението на задълженията на ЧЕЗ Електро България по Закона за енергийната ефективност да изпълнят мерки за енергийна ефективност, които да доведат до спестяване на енергия.
Тъй като това е ново както за България, така и за по-голямата част от държавите в ЕС, законодателят е предвидил тази форма на договаряне, за да се облекчи и стимулира още от първия момент изпълнението на това задължение.
Според Доброволното споразумение двете страни създават съвместна работна група, която ще анализира и ще предлага решения на проблеми, възникващи в процеса на изпълнението на задълженията на търговеца.
Основен приоритет за двете страни е ускореното въвеждане на методики за оценка на енергоспестяващия ефект от изпълняваните мерки.
Ролята на АЕЕ е да предоставя методическа помощ за оценка на потенциала и икономическата ефективност на предлаганите от търговеца мерки.
Крайната цел е повишаването на енергийната ефективност, което е пряко свързано с повишаване на конкурентоспособността на българската икономика и има пряко отношение към повишаването на качеството на живот на българските граждани.