Започна четвъртата национална конференция за ВЕИ
Над 800 разрешения за изграждане на мини ВЕЦ в страната са издадени до края на миналата година, от тях са реализирани около 100-120.
Това каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова при откриването на Четвъртата годишна конференция "Инвестиции във възобновяеми енергийни източници".
Министърът припомни , че на първо четене беше приет проект на промени в закона за водите. Важен момент в него е, че плановете за управление на речните басейни стават задължителен инструмент.
Въвежда се забрана за изграждане на ВЕЦ в рамките на зона НАТУРА 2000. Има много зони в страната, където тези ВЕЦ-ве могат да се изграждат без това да влиза в конфликт с биоразнообразието, посочи министър Караджова.
Нона Караджова отбеляза важността на Националния план за възобновяеми енергийни източници, който се разработва в момента. В МОСВ е представен първоначален работен вариант на плана и по него се работи на експертно ниво. Предстои да се направи екологичната оценка на плана - да се оцени за съвместимост с околната среда и със зоните НАТУРА 2000.
Четвъртата национална конференция за възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) се организира от вестник "Дневник".
В продължение на два дни ще бъдат обсъдени трудностите и възможностите пред инвеститорите в екоенергия. На конференцията ще присъстват енергийни експерти специализирани в производството вятърна, слънчева и водна енергия.
Програмата включва дискусия за подготвяните промени в законодателството, европейските екологични регулации, за пазарната среда и проблемите пред инвеститорите, финансирането и възвращаемостта на екоенергийните проекти.
Ще бъдат обсъдени параметрите на Националния план за развитие на ВЕИ, който министерството на икономиката изготвя в момента.
Освен това ще бъде засегнат един от големите промени на инвеститорите в екоенергия - присъединяването на новите съоръжения към националната електрическа мрежа.
Форумът бе открит от главния редактор на "Дневник" Велислава Попова и министъра на околната среда и водите Нона Караджова, в присъствието на експерти от Европейската комисия и Европейската климатична фондация, както и представители на бизнеса.