Окрупняване на ВиК сектора е в полза на инвеститорите

Предстои уедряване на ВиК-сектора, което ще помогне за привличане на инвеститори, а с предстоящи промени в законодателството ВиК-дружествата ще трябва да получат лиценз, за да работят като ВиК-оператори.
Това съобщи председателят на Държавната комисия за ененергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев, цитиран от БТА.
Проблемите с водоснабдяването в страната са сериозни и пример за това е водният режим в Севлиево, посочи Семерджиев.
Той припомни, че по оценка на Световната банка поне 2 млрд. лв. са необходими в краткосрочен план за решаване на проблемите на ВиК-сектора у нас.
Уедряването на ВиК-дружествата, предложено от министър Лиляна Павлова и предвидено вече в законодателството, ще помогне за привличане на инвеститори, тъй като големите дружества имат по-голяма възможност за достъп до заемен капитал и са по-надеждни в обезпечаването на инвестицията, смята Семерджиев.
Той каза, че се предвижда съществуващите в момента 65 дружества да се обединят в 28, които почти ще съвпадат с административните области на страната.
Необходими са и промени в Закона за водите, които в момента се подготвят от МРРБ, а ДКЕВР помага при изготвянето им, за да се въведе лицензионен режим при ВиК-операторите, съобщи председателят на ДКЕВР.
Предложили сме да се въведат организационно-технически изисквания за ВиК-операторите и тези от съществуващите дружества, които отговарят на тях, да получат лиценз по право, а останалите - не, като на тяхно място да бъдат избрани с конкурс други оператори, заяви Семерджиев. И
зискванията ще бъдат дружеството да има достатъчно ВиК-инженери, адекватни системи за следене на мрежата, да извършва ремонтна дейност.
В момента много от по-малките ВиК-дружества се затрудняват дори да направят бизнесплан и да изготвят своите цени, а когато се въведат лицензии за дейността, дружествата ще бъдат задължени да правят това. Ще им бъде наложена и горна граница на признатите нетърговски загуби, към които се причисляват загубите по мрежата, посочи Семерджиев.
В момента загубите на вода по мрежата за различните дружества варират от 80 процента - за ВиК-Добрич, до най-малко около 40 процента загуби при някои дружества, а за София загубите на вода са 55 процента.
Загубите влияят върху финансовото състояние на дружествата по-съществено само при тези, при които има помпено водоснабдяване, отбеляза Семерджиев.
Той цитира данни на различни ВиК оператори, според които през последните години е намаляло потреблението на вода с между 3 до 10 процента.
Според Семерджиев това се дължи от една страна на намалено потребление на индустриалните потребители заради кризата, от друга страна, на спестяването на вода от битовите потребители, но намаленото потребление също създава повече разходи за ВиК-дружествата.