
Д-р Славина Манчева е специалист по образна диагностика с фокус в неврорадиология и мускулно-скелетни болести. Тя специлизира в ултразвуково асистирани естетични процедури, диагностика на усложнения и патология на периферния нерв. Консултира невромускулни и мекотъканни патологии, като прилага високоспециализирани техники за прецизна оценка и лечение. Д-р Манчева е член на Complications in Medical Aesthetic Collaborative (CMAC), Radiological Society of North America (RSNA) и Sociedad Española de Radiología Médica (SERAM). Създател е на общност @ecocutis, където обучава специалисти по ултразвукова диагностика.
Д-р Манчева, разкажете ни малко повече за себе си. Как се насочихте към тази специалност?
Първоначално фокусът ми беше върху неврорентгенологията и мускулните заболявания, но постепенно интересът ми се измести към кожните образувания и меките тъкани. По време на специализацията ми в САЩ видях как образната диагностика може да се интегрира в дерматологията и ревматологията.
През последните години, особено след пандемията, забелязах значителен ръст на усложненията от естетичната медицина. Това ме вдъхнови да насоча усилията си в тази посока. Освен това, наблюдавах значително увеличение на броя на изследванията, които провеждахме при пациенти с естетични процедури. Това подчерта необходимостта от по-ранна диагностика и по-добро разбиране на влиянието на естетичната медицина върху тъканите.

На какво се дължат усложненията в естетичната медицина?
Сред най-сериозните усложнения са неправилно поставени филъри, прекомерна употреба на инжекционни материали и възпалителни реакции. Лицето е сложна анатомична структура с множество нерви и кръвоносни съдове, което прави всяка интервенция потенциално рискова. В световен мащаб са публикувани случаи на инсулти, причинени от неправилно инжектиране на дермални филъри.
Всяко лице има индивидуални анатомични особености, които изискват персонализиран подход при инжекционните процедури. Без ясна визуализация и достатъчно клинична практика това би било изключително трудно, почти невъзможно. Най-важното остава практиката, а сега разполагаме и с ултразвук, който значително ни подпомага в диагностиката и прецизната оценка.
Може ли ултразвукът да се използва превантивно преди интервенция?
Да и това е изключително важно! Ултразвукът помага на лекаря да прецени индивидуалната анатомия на пациента и да установи наличието на филъри, което намалява риска от усложнения. Например ако знаем предварително къде се намират кръвоносните съдове и нерви, можем да избегнем нежелани реакции като некроза или исхемия.
Все повече изследвания показват, че хиалуроновата киселина може да остане в тъканите до 10-15 години. Това може да доведе до натрупвания, които създават асиметрия или предизвикват хронични възпалителни процеси. Ултразвукът ни позволява да открием такива случаи и да предприемем необходимите коригиращи действия.
Какви други приложения има ултразвуковата диагностика в дерматологията?
Ултразвукът вече се използва за диагностика на сериозни дерматологични заболявания като псориазис, морфея и дори за проследяване на напреднали меланоми. При акнето също е полезен, тъй като показва наличието на кисти и как реагират на лечението. С времето очаквам, че технологията ще стане още по-прецизна и ще се наложи като стандарт.

Какви са вашите наблюдения относно интереса към ултразвуковата диагностика в България?
Интересът към ултразвуковата диагностика в естетичната медицина расте бързо. В България дерматолозите и естетичните лекари са изключително добре подготвени, с високо ниво на експертиза. Те активно пътуват, обучават се на международни конгреси и непрекъснато търсят нови технологии, които могат да подобрят практиката им.
В момента организираме курсове, за да помогнем на повече специалисти да интегрират ултразвука в своята работа. Освен при дермалните филъри, технологията набира популярност и в процедури като липосукция и липофилинг, където могат да възникнат сериозни усложнения, изискващи прецизна визуализация.
В този контекст Clarius, канадска компания, се утвърди като една от водещите марки в България в сферата на обучението и образованието по ултразвукова диагностика в естетиката, което е наистина впечатляващо. Комбинацията от мобилност, висока честота и интеграция с обучителни платформи позволява на повече специалисти да усвоят и прилагат тази технология с увереност. Образованието е ключът към успешното внедряване на ултразвуковата диагностика, а българските дерматолози са водещи в този процес, демонстрирайки професионализъм и високо ниво на експертиза.
Какъв съвет бихте дали на хората, които обмислят естетична процедура?
Доверете се на опитен специалист, защото най-важната връзка е тази между лекар и пациент. Естетичната медицина не е магия – ефектите са постепенни и трябва да се прилагат с мярка. Важно е да се отбележи, че наличието на съвременна апаратура не гарантира успешни резултати - технологията трябва да се разбира в дълбочина и да се използва умело. Ако желаете повече информация за вашето лице и индивидуалната ви анатомия, ултразвукът е отличен метод да разберете какво се случва под кожата ви.