Земетресенията са изключително сериозен враг не само за хората, но и за културните паметници по света. Благодарение на тях човечеството е загубило изключително ценни културни ценности, елемент от историята и идентичността на всяко общество. Това, което сега ни обединява, е, че сме задължени да предприемем действия за предаване на културното наследство на бъдещите поколения, без да допуснем съществени щети и загуби.
Всяко земетресение е трагедия за потърпевшите и източник на знания за специалистите. Така ние се учим от миналото. Ние не можем да обезпечим и да защитим всички сгради, това е извън границите на човешките възможности. Но някои исторически паметници съществуват от стотици години и са преживели десетки земетресения, дори в райони с повишен сеизмичен риск. Ние сме задължени да изучим този исторически опит, за да можем да идентифицираме възможната асеизмичност на използваните конструкции и материали. Изучавайки поведението на подобни конструкции в екстремални условия, ние категоризираме местни техники, необходими при възстановяване на сградите в параметри близки до първоначалните.
Анализирайки всички настъпили разрушения, не мога обаче еднозначно да си отговоря на въпроса кое е по-опасно - самото земетресение или предшестващото го човешко безхаберие. Ако решим, че е необходимо да усилваме конструкцията на сградите - паметници на културата, трябва да го направим, а не да се упражняваме на риторика в сферата на добрите намерения. Ако не можем с всички сгради, то трябва да започнем с някои от тях, например с училища - паметници на културата. Ако нашата цел е да конструираме по-сигурни сгради, тогава да усъвършенстваме правилниците за проектиране. Това са възможните алтернативи пред строителните специалисти, за да създадем по сигурни градове за живеене.
Важен извод след преминалите земетресения е солидарността на различните европейски държави. Необходимо е обаче да отбележим, че във всяка страна имаме определени национални особености, които малко или много помагат тези сгради да устоят пред предизвикателствата на времето.
Втори важен извод – все по-актуално звучи необходимостта от професионалисти, които трябва да бъдат обучени да инспектират и да оценяват правилно безопасността на конструкциите на подобни сгради. Те трябва да познават нормативната база, историческите технологии и влаганите материали. Интердисциплинарният анализ на културните ценности включва изследвания на материали и конструкциите, анализ на документацията на сградите, оценка на конструкцията и аргументирани предложенията за намеса.
Ние сме задължени да се справим и с едно допълнително предизвикателство, свързано със специфичното въздействие на изменението на климата върху рисковете от възможни последици върху културното наследство. Стареенето на конструкциите и тяхното износване поради различни причини (влага, повишаване на въглеродните емисии, ветрови въздействия) правят сградите - паметници на културата, много по-уязвими по отношение на сеизмичния риск.
Последният извод е свързан с управлението на риска от бедствия и дефиниране на основните действия в стратегически, тактически и оперативен план, които следва да бъдат възприети. Опитът ни показва, че можем да диференцираме три важни етапа: преди бедствието (оценка на риска, повишаване на готовността, установяване на адекватни мерки по възстановяване и укрепване на сградите), по време на бедствието (аварийно реагиране) и след бедствието (оценка на щетите, незабавна намеса и последващо възстановяване).