Арх. Бурулянов, да започнем с един впечатляващ проект, който може да се превърне в един от знаковите за Бургас - Културно-исторически комплекс "Чeнгeнe cĸeлe"?
- Културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“ в Рибарското селище не само ще се превърне в атрактивна дестинация за културен и кулинарен туризъм, той вече цял летен сезон е една от горещите точки по Черноморието. Стотици хора следяха процеса на реализация на това пъстро и мултикултурно кътче, още от зародиша на идеята за неговото създаване до въвеждането му в експлоатация през август. На територията на комплекса са направени инвестиции от страна на община Бургас, финансирани от различни програми и финансови инструменти, като безспорен пример за добри практики в реализацията на интегрирани инвестиции, допринасящи за цялостното преобразяване на обособена зона, превръщайки я в атрактивно място за посещение и допринасяйки за запазване и популяризиране на специфичните местни традиции и занаяти. Община Бургас е пионер в прилагането на подхода за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) и принципа „отдолу нагоре“, реализирайки един цялостен продукт чрез различни източници на финансиране, включително собствено участие. Туристическият комплекс е изпълнен с финансовата подкрепа на оперативна програма "Региони в растеж 2014 - 2020", Местна инициативна рибарска група "Бургас - Камено", финансирана по Програмата за морско дело и рибарство 2014 - 2020, Фонд за устойчиви градове. Като допълнение към комплекса и по-скоро като негов предшественик се явява и закритата лодкостоянка "Ченгене скеле", реализирана по Програмата за морско дело и рибарство 2014 - 2020, както и със собствени средства на община Бургас. Лодкостоянката дава укритие на лодки, като по естествен начин се вписва в целия комплекс от мероприятия в контактната зона на Рибарското селище и допълващи интегрираната инвестиция.
В културно-туристическия комплекс вече се случиха доста интригуващи събития, като всяка от зоните намери своите съмишленици и почитатели. През август и началото на септември Мултифункционалната зала приюти бележите имена в художествената гилдия, които представиха в комплекса своите платна. Експозиционните къщички отвориха за широката аудитория своите експозиции, посветени на рибарския занаят, различните такъми, интересните археологически артефакти, намерени в близост, и интерактивните разходки из тази наситена с богата история територия. Ежедневно се представят богат набор от културни събития на сцената на малкия амфитеатър, „потопен“ във водата, а богато озелененият ландшафт представя различни възможности за пикник, игра на най-малките и като заслужен финал - дегустация на тайни и явни традиционни рибни рецепти в сградата, приютила демонстрационната кухня.
Всичко около рибарското селище е уникално и нетрадиционно, а със завършването на цикъла на строителство културно-туристическият комплекс добавя необходимата нотка на организиран туристически продукт, която се влива в палитрата от дейности, предложена от Ченгене скеле на гостите си. Успешно се реализира и идеята за междуквартален воден транспорт на етапи, един от които е линията от Морска гара, през остров Св. Анастасия до пристанище Сарафово и лодкостоянките в кв. "Крайморие" и Ченгене скеле. Самото Рибарско селище вече има всички необходими съставки, за да функционира като цялостен продукт и в пълен синхрон, който бургазлии преоткриват ежеседмично с богатата палитра от събития, както и всички посетители на Южното Черноморие.