

Вижте пълна информация за студентския конкурс и отличените проекти
Вижте cтaтиятa в бpoй 1/2025 нa cпиcaниe ГPAДЪT
Проектът за център за чисти технологии е едно от първите по-сериозни предизвикателства, които срещнах в следването си. Както при повечето проекти, с които се захващам, главната ми цел беше, съобразявайки се с наложеното задание, да разчупя конвенционалната представа за визия и функция, но същевременно да осигуря един синхрон между пространства и работен процес.
Още във фазата на проучването бях наясно, че искам да създам сграда, която не просто да позволява осъществяването на даден процес, но и да участва в него. Затова подбрах и конкретната форма, позволяваща максималното улавяне на дъждовните води и тяхното съхранение не само за битовите нужди на сградата, но и за изследователския процес, осъществяван в осигурените лаборатории.

Ако се разгледа по-обстойно проектът, могат да се забележат и другите детайли като подбраните ламели за фасадната облицовка, изцяло стоманобетонната конструкция и останалите осигурени зални помещения, офиси, пространства за отдих и други.
Винаги съм имала предпочитания към по-органичната и конструктивно предизвикателната архитектура и в много случаи черпя вдъхновение от архитекти като Сантяго Калатрава, Феликс Кандела и Кенго Кума. Смятам, че човек е създание на природата и затварянето му в едно кубично неестествено правилно пространство не влияе оптимално на жизнения му цикъл.
Вижте пълна информация за студентския конкурс и отличените проекти

В повечето случаи моята работа се основава на принципа на контраста и стремежа една сграда не просто да се вписва в градската среда, но и да я обогатява. Израствайки в град с множество красиви исторически сгради, ме болеше да виждам как част от тях биват изоставени и дори рухват. Затова още от гимназията бях решена, че искам да се занимавам с нещо, което може да спаси и дори още повече да развие средата, в която живея. Така започнах да анализирам и търся начини това да се случи и оттам се зароди любовта ми към архитектурата.
Родена и израснала във Велико Търново, завършила ПМГ "Васил Друмев", последните няколко години живея, уча и работя в София.

Четете още


Брой 1/2025 на списание ГРАДЪТ

Доц. д-р арх. Гичка Кутова: Тясната връзка между образованието и практиката е един от личните ми приоритети като ректор на УАСГ

Студентски конкурс "Проект на годината" САБ-УАСГ - второ място: Христо Тилев

Студентски конкурс "Проект на годината", САБ-УАСГ - първо място: Николай Димитров
