Арх. Станчева, през последните месеци често се говори за проекти или реализации на нови STEM центрове в държавните ни училищата?
- Често споменаваният напоследък STEM е абревиатура от английски - Science, Technology, Engineering, Mathematics, или в превод - Наука, Технологии, Инженерство и Математика. За както всъщност става дума? За комбинирано учене, за проектно базирано обучение, за учене чрез правене – начини на придобиване на трайни знания по система, различна от масово прилаганото наизустяване на информация.
В началото на май 2020 г. Министерството на образованието и науката (МОН) обяви Национална програма за създаване на среда за обучение на STEM принципи. Целите на програмата на министерството бяха амбициозни: да стартира трансформацията към STEM образованието. В основата си Националната програма цели да се създадат зони за работа в училищата, прилагайки STEM принципите, и така да предизвика интереса на учениците към науката, математиката, технологиите и инженерството. В практически план програмата подкрепя модернизацията на физическата среда в българските училища чрез изграждането на т.нар. STEM центрове. Те по същество са учебни среди от ново поколение, даващи както свобода на работа по време на занятията, така и включващи множество технологични улеснения за децата и преподавателите. За програмата за 2020 г. бяха отпуснати 20 млн. български лева (10 млн. евро) за финансиране на около 150 предложения за проекти от различни училища във всички краища на страната. За да бъдат избрани училищата, бе обявен национален конкурс. Цялата програма и конкурсът на работно ниво бяха създадени от експерти на фондацията „Америка за България“ и други неправителствени организации с богат практически опит в подобен тип проекти.