Три са основните анализирани фактори: капацитет на детската градина или яслата, специфични демографски характеристики, пешеходна достъпност.
Капацитет: Детски градини в партерните етажи без открити пространства ощетяват децата
Капацитетът на детските градини е изчислен на база площта на техния имот, извлечен от кадастралната карта, отчитайки изискванията на Наредба №7/22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони, която задава отношението между брой деца и площта на имота на детските заведения.
В контекста на настоящия анализ и територията на СО се взимат нормите за усвоени жилищни територии, съответно 20 кв.м/дете за яслени групи и 25 кв.м/дете за градински групи. На база на тези изисквания е пресметнат максималният капацитет на всяка съществуваща ясла и детска градина.
Тези нормативи не разглеждат капацитета на сградния фонд, а на дворното пространство. В контекста на детските градини дворното пространство е ключов фактор за оценка на поемния капацитет на даден имот. Настаняването на детски заведения в партери на жилищни и офисни сгради, без да е налично изискваното по наредба дворно място, следва да е само временно решение и да се избягва. Заложените законови изисквания към площта на детските заведения, и особено на дворовете им, целят да осигурят достатъчно дворно пространство за децата, така че да могат да играят на открито. Това е от изключително значение за тяхното физическо и психологическо развитие. Допускането на детски градини в партерните етажи без осигуряване на съответните открити пространства ощетява децата. Поради тази причина в анализа на дефицитите не са разглеждани филиали, намиращи се в жилищни блокове.
Не са взети предвид и частни детски градини, тъй като анализът разглежда хипотеза, в която градът и неговите граждани трябва и могат да бъдат обслужени от общински заведения, запазвайки и правото си на избор за частни. Всички терени биват разглеждани като подходящи както за ясли, така и за детски градини, с цел оптимизация на обслужващата мрежа на база необходимостта на населението в дадения район.
Пешеходен достъп: до 10 мин., до 650 м
Освен капацитета много важен фактор за използваемостта на една детска градина е достъпът до нея. Осигуряването на пешеходен достъп до детската градина е препоръчителният и устойчив подход. За да може или за да предпочете един човек да върви пеша, в повечето случаи границата е 10 мин. или около 650 м. Именно такава граница се залага и в настоящия анализ. Това означава, че детската градина трябва да е в непосредствена близост до ползвателите ѝ. Това не означава непременно да е в същия административен район или дори същия квартал.
Подобен подход е основополагащ за планирането и трябва да бъде в основата и на новата система за оценяване на потенциални терени за нови детски градини. Това осигурява не само удобство и спестява време на родителите, но води и до оптимизация на трафика в града.
Специфични демографски характеристики: всяка жилищна сграда участва с потенциален дял деца
Подробни актуални демографски данни, които са пространствено обвързани, не съществуват. За целта е използван подход, при който данните от ГРАО са обвързани с жилищните сгради от кадастралната карта. Като резултат всяка жилищна сграда получава два атрибута, които са свързани с наличието на деца в две възрастови групи: 0-3 години - яслени групи, 3-6 години - градински групи.
Важно е да се отбележи, че двата атрибута не показват броя деца, а дела на децата в съответната възрастова група за конкретна жилищна сграда. При анализа е допуснато, че само част от общия брой деца биха посещавали детско заведение:
- в групата 0-3 години това са 50% от всички деца поради факта, че яслата е след възраст от 9 месеца и предвид че немалко родители гледат децата си сами до около 2-3-годишна възраст
- в групата 3-6 години това са 90% от всички деца, предвид че не всички родители имат желание да запишат децата си на детска градина.
По този начин за всяка жилищна сграда се определя потенциалния дял деца X, които биха имали нужда от детска градина и/или ясла.