Сгради

Национален конкурс "Сграда на годината": Център по оцеляване на море - Варна

Първа награда в категория "Социална инфраструктура - култура и образование"

Вижте cтaтиятa в бpoй 1/2025 нa cпиcaниe ГPAДЪT

Центърът по оцеляване на море във Варна е най-модерното и ново активно съоръжение на целия Балкански полуостров

"Център по оцеляване на море" - Варна, към ВВМУ "Никола Йонков Вапцаров" включва основно съоръжение - дълбоководен басейн с площ 12.50 на 25.00 м и дълбочина от 3 до 5 м. Тренировъчното съоръжение разполага с изключително модерни системи за пресъздаване на автентична обстановка и реални ситуации в открито море.

Басейнът разполага с различни системи - инсталация за генериране на вълни, пресъздаващи усещането за бурно море; инсталация за изкуствен дим за пресъздаване на мъгла и пожар; система от разпръскващи кранове за пресъздаване на дъжд; високочестотни прожектори за пресъздаване на визуален ефект от гръмотевична буря; активно затъмняване на прозоречните елементи за пресъздаване на нощна среда; акустична система за пресъздаване на реална звукова среда и други допълващи системи.

Инвеститор: ВВМУ "Никола Йонков Вапцаров", Варна
Архитект: "Редокс" ООД, Варна
Изпълнител: "Термал инженеринг" ООД, Бургас
Локация: ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" - Варна, ул. "Васил Друмев" 73

1 / 3

2 / 3

3 / 3

Освен с активните 5D визуализиращи системи тренировъчното съоръжение разполага и с тренажорна хеликоптерна кабина, която симулира реална ситуация на хеликоптерна катастрофа. Кабината има възможност както за левитиране над водната повърхност, така и за активно потапяне и ротиране на 360 градуса. Това позволява пресъздаване на напълно реални сценарии и изключва възможността за рутинно тренировъчно упражнение, тъй като трениращите не знаят предварително в какво положение изпитващите ще ги поставят и пред какви изпитания.

Зоната за тренировки разполага с басейнова кула с височина 7.5 м и други специализирани системи, поддържащи обучението за целогодишна практика на специалистите от формированията на ВМС, ВВС, както и провеждането на курсове по леководолазно дело.

Основните функции на дълбоководния басейн в Морското училище са отработване на широк спектър морски спасителни операции, както и осигуряване на подготовката на водолазите от ВМС и силите за специални операции на Българската армия.

Дълбоководният басейн е създаден по стандартите на международните изисквания за провеждане и подготовка за оцеляване на море, включително и за екипажи и пасажери на хеликоптери.

Сградата разполага с прилежащи учебни зали за теоретична подготовка. Подобни съоръжения са изградени още в Румъния, Турция и Украйна, но към настоящия момент Центърът по оцеляване на море във Варна се явява най-модерното и ново активно съоръжение от този тип на целия Балкански полуостров и е ключов фактор в тренировъчния процес за целия Източен фланг на НАТО.

Сградата се развива на две подземни и две надземни нива. Главният вход е от североизток.

На подземния етаж на кота -6.30 са разположени: дъно басейн, компенсаторен резервоар под дъното на плитката част на басейна, стълбищна клетка, помещение за химични реагенти, помещение за ГРТ, склад, обслужваща зона около басейна.

На подземния етаж на кота -3.30 са разположени стълбищна клетка, помещение за генератор на вълни, склад, обслужваща зона около басейна, изход чрез рампа на ниво терен към югозападната фасада.

На първия етаж има входен ветробран, входно фоайе, стълбищна клетка, два склада за помощен инвентар, хигиенен филтър за жени и мъже, основна зала с басейн и изход чрез рампа на ниво терен към югозападната фасада.

Вторият етаж включва стълбищна клетка, преддверие, санитарен възел с преддверие и две лекционни зали за по 30 души.

От строителна гледна точка изграждането се явява изпитание поради сложността на надлъжните фасади и тяхната наклоненост.

Постоянната игра на плът и стъкло в комбинация с наклон 7 градуса спрямо отвесната равнина се явяват реално предизвикателство за устойчивото и дълготрайно осигуряване на водоплътност и въздухоплътност на сградната обвивка.

Непрестанната екипна работа, високият професионализъм и отдаденост на целия строителен и проектантски екип - архитекти, конструктори, фасадни инженери и др., осигуряват завидния краен резултат, изразяващ се в качеството, детайлността и дизайна на завършения обект.

Вижте cтaтиятa в бpoй 1/2025 нa cпиcaниe ГPAДЪT

Обратно нагоре ↑