- Тенденциите, които виждаме ние, показват, че важните теми са неизменно глобални, днес всички сме взаимосвързани. Смятам, че в сектора на недвижимите имоти предстои една вълнуваща трансформация и участниците в него трябва да сме готови за навременни и отговорни действия.
Бих се спряла върху три ключови фактора, които очаквам да променят недвижимите имоти глобално и локално. Това са Proptech, Flex и ESG, или с други думи, промените, предизвикани от навлизането на технологиите, flex решенията, критични за развитието на корпоративния бизнес, и въвеждането на стандарти за постигане на устойчивост в сектора на недвижимите имоти.
Технологиите трансформират всички индустрии, дори и най-традиционните. Нашият сектор определено вече доказва огромния потенциал за навлизане на proptech във всяко звено на процесите, а спектърът на проблеми, които намират или чакат да намерят технологично решение, варира от инвестициите и финансирането, през управлението на сградни системи и управлението на активи до постигане на смарт градове. Само в Европа инвестираният капитал в proptech сектора надмина 100 млрд. долара през 2021 и доведе до създаване на нови 98 unicorns (компании с пазарна капитализация над 1 млрд. долара).
Flexpansion, или експанзията на flex офисите и coworking пространствата, е друг тренд, чийто интензитет расте експоненциално предвид новите начини на работа и критичната необходимост от гъвкавост за компаниите. В момента този тип представляват едва 2-3 % от площите на пазара на офиси в региона на ЕМЕА, а и в България. Очаквам обаче сериозно увеличаване на присъствието и мрежата на операторите, тъй като в някои европейски столици те вече са близко до пълния си капацитет, а в градове публичните власти стимулират търсенето на по-малки flex офиси. В България както новонавлизащи, така и установени компании все по-често търсят устойчив модел за растеж и достъп до талант, базиран на максимална гъвкавост в броя и срочността на наети работни места.
Може би най-горещата тема е тази, свързана с ESG политиките (отговорно екологично, социално и корпоративно управление) и утвърждаването на регулаторна рамка за тях. Това ще доведе до значими и необратими трансформации в сектора на недвижимите имоти, който е отговорен за 40% от световните емисии на парникови газове. Само в Европа разходите за модернизиране на съществуващи сгради се очаква да достигнат 7 трилиона евро. За да постигнем нулево нетно потребление, тези разходи следва да бъдат разпределени през следващите 25 години, като това се равнява на годишния обем на инвестиционната дейност в Европа - около 300 млрд. евро. За инвеститорите в недвижими имоти предстои да се справят с предизвикателството да калибрират портфейлите от недвижими имоти с настъпващите изисквания за декарбонизация. Други приоритети в бранша ще включват поемане на ESG ангажименти, изграждане на капацитет за оценка на рисковете, адаптиране към новите регулаторни предизвикателства и системи от данни.
Какви са вашите кратко- и средносрочни икономически прогнози?
- Прогнозирането в днешно време става все по-трудно. Например преминаването от високи цени и евтин капитал към понижение на цените и високи лихви се очакваше за началото на 2020. Пандемията отложи тази промяна на пазарния цикъл. Така че ако няма влошаване на пандемичната ситуация (което не се очаква, но все пак е добре да се отбележи) или външен геополитически шок или ценови шок в енергетиката, нормално е да се очаква тенденцията на завишено търсене на имоти да продължи през 2022. Вероятно през втората половина на 2022 цената на капитала ще се повиши (поради очаквано повишаване на лихвите от FED през март 2022) и това може да доведе по плавно намаляване на инвеститорския интерес и успокояване на цените. Търсенето би продължило през първото полугодие, защото в момента има ефект на наваксване от втората половина на 2020 и първата на 2021, които бяха периоди предимно на локдаун и забавяне на решенията за недвижими имоти от страна на корпорациите.
Средносрочна прогноза по-трудно се прави, но преминаването към по-умерени цени и по-скъп капитал е нормална следваща фаза, която ще ни помогне да избегнем т.нар. балони в пазара. Последният такъв от 2008-ма отне няколко години да се абсорбира от пазара. В този смисъл средносрочната прогноза не е негативна.
Вижте статията в дигитален формат в брой 1/2022 на списание ГРАДЪТ