Как се разви проектът като етапи във времето?
- Процесът на проектиране протече по познатия начин на фази: конкурсен, идеен, технически и работни проекти, като всяка биваше дълго и в детайли съгласувана и коригирана с възложителя, Hyatt, нашите административни органи, изпълнителите и доставчиците.
След конкурса за архитект, на който бяхме номинирани, в проекта се включиха и останалите специалности.
Интериорните дизайнери от Seed Design представиха концептуалния си дизайн, базиран, от една страна, на изискванията на веригата и консултанта Gorgeous group, и от друга, на творческите вдъхновения, които бяха открили в София и около мястото: Ботаническата градина, храм-паметник "Александър Невски", архитектурата на стара София.
Бяха извели основни теми, декоративни мотиви, материали, цветови гами, стилистика и усещане за бъдещия интериор на хотела.
Заедно и успоредно с тях продължихме до работна фаза, като впоследствие ние от ВАМОС продължихме и завършихме интериорния проект до реализацията.
Колегите от Gorgeous Group изработиха цялостна концепция за позициониране, дизайн, кухня, музика и атмосфера на заведенията за хранене, а GWP изработиха технологичните проекти, които ние адаптирахме към българските норми.
Всички проекти по инженерните специалности напредваха едновременно с нас по фази, като някои бяха възложени на инженеринг от фирмите изпълнители след идейната фаза.
След издаване на разрешение за строеж продължихме с авторски надзор по време на строителството. Ще спомена накратко, че беше продължително и сложно.
Последва съгласуване на проекти за производство за изпълнителите, спецификации за доставки, екзекутивна документация за приключване на обекта.
Въвеждането в експлоатация се проведе на три етапа: веднъж с българските административни органи, втори път с технически лица на хотелската верига Hyatt и трети - с външни международни одитори за отделни части и инсталации.
Специално благодаря на колегите инженери проектанти Маньо Манев, Петър Дойчинов, Мария Попова, Радослав Назърски и екипите им.
Може би ще бъде интересно да спомена, че в екипа участваха и хора на изящното изкуство. Имам предвид т.нар. "художествен синтез", който у нас е на изчезване, а в други общества работи с пълна сила. В проекта взеха участие консултант по декорацията от Англия и професионални арт консултанти от галерия "Финес" - София, които направиха цялостен подбор и проекти за разполагане и изработка на произведения на изкуството. Работи на няколко художници бяха подбрани, изработени и изпълнени за обекта - живопис, графики, стенопис, малка пластика.
Изработен бе професионален проект за визуална комуникация и външна реклама, дизайнер на осветлението взе дейно участие във всички етапи на работа, дипломиран дизайнер от нашия екип одобри всички финишни материали, дизайни на платове, мебели, тапети и други преди доставките.
Надявам се хората на изкуството в България да намират все повече реализации в архитектурни проекти и най-общо в средата, която обитаваме.
По отношение на техническата част ще спомена отново, че всички инсталации отговарят на последните международни изисквания и са на най-високо ниво на изпълнение, включително сложна BMS система с много високо ниво на интеграция на всички подсистеми с над 1800 условни точки под контрол, наблюдение и автоматизация. Колегите изпълнители се справиха на много високо ниво.