Сгради

Чл.-кор. проф. д.а.н. арх. Атанас Ковачев на 70 години

Феноменът ГРАД - уникално човешко творение, вечно предизвикателство и загадка

Чл.-кор. проф. д.а.н. арх. Атанас Ковачев

Вижте cтaтиятa в бpoй 4/2024 нa cпиcaниe ГPAДЪT

- Уважаеми арх. Ковачев, честит 70-годишен юбилей!

- Благодаря за поздравителния адрес, който поднесохте на моя юбилей на 28 април 2024 г.! На този юбилеен ден благодарих на моите покойни родители за това, че възпитаха у мен любовта към най-прекрасното цвете – науката и изкуството, на моето семейство – за щастливите мигове по житейския друм, за това, че приемаха и приемат и днес моята безкрайна и вечна заетост, на моите учители от Карнобат - за първите и най-важни знания и понятия, на моите преподаватели от Московския архитектурен институт и Римския университет „Ла Сапиенца“, че формираха у мен творческо отношение към работата, на моите колеги и приятели - за подкрепата, на моите студенти в четири български университета, пред които разкривам красотата на феномена ГРАД.

Живях поравно в две Българии – 35 г. в условията на планово стопанство от 1954 до 1989 г. и 35 г. в условията на пазарна икономика от 1989 г. до днес. Доброто, написаното, съграденото, успехите и победите по магистралата на живота бяха много повече от грешките и разочарованията.

Животът ми даде възможност да бъда десетки пъти ръководител в сложни и трудни проекти и реализации, проектирах за много населени места – общини и градове, курортни комплекси, производствени мощности - от Сандански (Подробен устройствен план на парк „Св. Врач“) до Дуранкулак (Специализиран устройствен план на Дуранкулашкото езеро), от Черноморския бряг на Аркутино (Превръщане на Детския център в Колеж от веригата на Обединения свят) до Атомната електроцентрала „Козлодуй“ (Първия подробен устройствен план – План за регулация и застрояване на територията на централата).

Посрещнах юбилея с радостни, мажорни чувства и очаквания за утрешния ден, защото има още много работа и аз трябва да я свърша!

- Как избрахте архитектурата?

- От Карнобат започна моят старт – животът ме отведе за отделни периоди в различни градове и столици по света, изправи ме пред много трудности, кали характера и волята ми, провери издръжливостта ми, предложи ми хиляди предизвикателства - но запази карнобатските спомени чисти, ярки, богати. Мечтаех да се посветя на дипломацията, да работя в различни кътчета на нашата планета Земя. През един период от време мечтаех да се посветя на медицината и исках непременно да бъда лекар кардиохирург. Тези мечти обаче идваха и си отиваха...

В гимназиалния курс вече в края на 60-те години на миналия век се роди и трайно остана в моето съзнание идеята да стана архитект. Решението беше взето! Архитектура се изучаваше в България тогава само в Архитектурния факултет на Висшия инженерно-строителен институт. Знаех, че конкуренцията ще бъде изключително голяма – три изпита по рисуване, изпит по математика, политически изпит! И станах студент по „Архитектура“!

1 / 2

Общ устройствен план на Пловдив и община Пловдив (2005 – 2007). Екип на “Ситиплан”. Арх. Славей Гълъбов (ръководител). „Зелена система“ и „Система: Отдих и спорт“. Арх. Атанас Ковачев (ръководител), ланд. арх. Кръстан Каракашев, ланд. арх. Станимир Шаламанов, ланд. арх. Милен Сариев

2 / 2

Общ устройствен план на Варна и община Варна (2005 – 2012). Екип на НЦТР - София, и ТПО - Варна. Арх. Иван Никифоров (ръководител). „Зелена система" и система "Отдих и спорт”. Арх. Атанас Ковачев (ръководител), арх. Юлия Ангелова, ланд. арх. Милка Михайлова, ланд. арх. Галина Стоянова

- В България на пръсти се броят архитектите, завършили школа като Московския архитектурен институт (МАРХИ) с отличие, а впоследствие и с почетно звание - кое е най-ценното от вашето следване в Москва?

- През втората година от казармата (1974) кандидатствах и бях утвърден да следвам в Московския архитектурен институт (МАРХИ). Студентските години в МАРХИ от 1974 до 1980 г. остават в моя живот като знаков период. Мечтаехме да изграждаме нови градове, да строим високи „билдинги“, да създаваме красотата в заобикалящия ни свят. Славни години! В Москва ни учеха да защитаваме проектните си идеи, да убеждаваме, благодарен съм за това, че никога през годините и десетилетията след това не изпитах страх, заставайки пред аудитория, човешко вълнение – да!, но страх, неувереност – никога! В Москва създаваха от нас не само бъдещи проектанти, учени, реализатори, но преди всичко възпитаваха Личности.

Години по-късно (2016) получих високото звание „Почетен професор на Московския архитектурен институт (Държавна академия)". Много високо признание за моя скромен труд в областта на градоустройството и архитектурата!

Моите учители в архитектурата бяха изключителни професионалисти и големи Хора! Бяха надарени с талант и с рядката способност да раздават този талант до безкрайност. Горд съм, че съдбата ме срещна с ярки творци с прекрасна и щедра душа.

Дипломната работа - моят „звезден“ миг в МАРХИ. Разработих проект по реална ситуация от България – „Експериментален жилищен район на стръмен терен във Варна“. Защитата в тържествения ден на 19.02.1980 г. пред големи педагози, учени, архитекти е пред очите ми. Дни, седмици и месеци на упорит труд, на безсънни нощи, на творчески търсения, на съмнения и открития, на колебания и победи. А после – мигове на опиянение с диплома на архитект!

Годините на аспирантурата в МАРХИ (след тежък конкурс в България) от ноември 1980 г. до март 1984 г. бяха години посветени на изследователската работа – никога по-късно нямах толкова много време за удовлетворяване на стремежа към откривателство и съвършенство в работата!

- Какво са за вас архитектурата, градоустройството и териториалното устройство?

- Повече от четири десетилетия преподавам в различни университети и за различни специалности много дисциплини, сред които основната е „Градоустройство и териториално устройство“. С две думи – това е едромащабна архитектура. За архитектурата, градоустройството, териториалното устройство ще срещнете много определения. През цялата си дългогодишна кариера на преподавател и учен се опитвам да разкривам пред аудиториите характеристиките на феномена ГРАД – уникално човешко творение! По тези теми можем да говорим часове…

- Лесотехническият университет ви приема с тежки предизвикателства още от първия ден?

- Аз имах редкия шанс освен учебно-преподавателска, научноизследователска и административна работа във Висшия лесотехническия институт да дам своя принос на проектант, реализатор, ръководител в работата по създаване на устройствени планове и инвестиционни проекти за сгради и комплекси в продължение на четири десетилетия.

В първия ми работен ден ректорът проф. Никола Ботев ме покани и възложи да направя заснемане и подготвя проект за "Устройствен план на територията на Учебно-спортния лагер в с. Равда". Това беше първият проект, който разработих за института. При това през всичките години имах пълно натоварване на преподавател и изпълнявах през целия период различни административни, научни, ръководни и експертни длъжности.

За Лесотехнически университет проектирах, утвърдих, управлявах като ръководител на колектив 17 проекта с обща разгъната застроена площ над 50 000 кв.м. Разработихме, спечелихме и ръководих два големи проекта за университета по оперативни програми „Регионално развитие“  и „Региони в растеж" с европейско финансиране за повече от 7 500 000 лева! В годината на моя юбилей (2024) спечелихме най-големия във финансово изражение инвестиционен проект в историята на университета за над 8 300 000 лв.

В Лесотехническия университет премина повече от половината от моя живот – време, през което преподавах няколко дисциплини на две специалности - „Ландшафтна архитектура“ и „Екология и опазване на околната среда“.

През тези повече от 30 години бях ръководител „Сектор за проучване и проектиране“ (1986 - 1993), ръководител катедра „Ландшафтна архитектура“ (1994-1995), член на Контролния съвет (1999 - 2003), два мандата декан на факултета „Екология и ландшафтна архитектура (2007 - 2011; 2011 - 2016), ръководител отдел „Инфраструктурни проекти" (от 2016 до момента); председател на Общото събрание (2020 - 2022). Дълги години – повече от две десетилетия, бях председател на Държавната изпитна комисия за специалност „Ландшафтна архитектура“.

Общ устройствен план на София и Столична община. Общинско предприятие „Софпроект“ (1999 – 2009). „Зелена система“. „Система: Отдих и спорт“. Арх. Атанас Ковачев (ръководител), ланд. арх. Веляна Найденова (координатор), ланд. арх. Мария Кънчева, ланд. арх. Кръстан Каракашев, ланд. арх. Йордан Кулелиев, ланд. арх. Владимир Полянов

Общ устройствен план на София и Столична община. Общинско предприятие „Софпроект“ (1999 – 2009). „Зелена система“. „Система: Отдих и спорт“. Арх. Атанас Ковачев (ръководител), ланд. арх. Веляна Найденова (координатор), ланд. арх. Мария Кънчева, ланд. арх. Кръстан Каракашев, ланд. арх. Йордан Кулелиев, ланд. арх. Владимир Полянов

- Работейки вече в Лесотехническия университет, провеждате първата си дългосрочна специализация в Рим. С какво я запомнихте?

- В Римския университет „Ла Сапиенца“, Италия, проведох през 1987 г. моята дългосрочна специализация по градоустройство. В онези години това беше моето първо пътуване зад желязната завеса, първи досег на живо с древната архитектура на Италия и нейните шедьоври, с великите творения на човешкия гений през вековете. Пътувах из страната много – Флоренция, Венеция, Милано, Генуа, Неапол, остров Капри… По време на престоя си в Рим осъществих стара моя мечта – посетих удивителния Париж – културната столица на света. И разбира се, първата ми специализация в онези далечни вече години в Италия и Франция свързвам с една нова за мен действителност, която постави много и трудни за отговор въпроси. Защо, защо, защо?

- Как специалността "Архитектура" във Варненския свободен университет белязва дните ви и ежеседмичните ви пътувания между столицата и Варна - какво продължихте и какво създадохте?

- Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ е моето второ „пристанище“ като постоянна месторабота вече повече от 10 години (от 2014 до момента). Приех поканата да помогна на младата специалност „Архитектура“ и на младите колеги най-вече в катедра „Архитектура и урбанистика“, което мисля, че изпълних – дадох своя скромен принос за създаването на един сплотен и силен колектив и за формиране на собствени кадри на университета.

Във ВСУ „Ч. Храбър“ докторантите ми са 11 от общо 19, дипломантите ми са 20 от общо 112. Академичната длъжност „Доцент“ получиха 3-ма от младите колеги и останаха на работа в катедрата. Много от докторантите ми станаха преподаватели в различни университети у нас и в чужбина.

Тук също отделих време и желание за административна работа – ръководител катедра „Архитектура и урбанистика“ няколко мандата (от 2014 до момента) – единствената катедра за специалностите „Архитектура“ и „Дизайн“, декан на Архитектурния факултет (2015 - 2019), един от основателите и първи директор на Института за интегрирано управление на общините (2016 - 2019) – институтът е създаден по идея на проф. д.ик.н. Анна Недялкова, тогава президент, днес председател на настоятелството. В един период (2015 - 2019) трите ми длъжности се застъпваха. През всичките години от 2014 до момента съм председател на държавните изпитни комисии за специалностите „Архитектура“ и „Дизайн“.

Много са успехите, постигнати от нашите студенти в различни международни и национални конкурси, форуми, творчески срещи. Спечелихме Награда „Варна“ (2018) на община Варна за принос в областта на висшето образование и науката с един интересен проект - „Варна – град за хората“, който имах честта да ръководя (този проект е иницииран от проф. д.ик.н. Анна Недялкова). Не са много асистентите в България, имащи цитирания в чужбина, а наши млади колеги имат по 70-80 цитирания на свои научни публикации в авторитетни чуждестранни издания!

1 / 2

Студентски учебно-научен комплекс на Лесотехническия университет, София, Юндола, община Велинград (1985 – 1999) Ръководител колектив и главен проектант арх. Атанас Ковачев

2 / 2

Учебно – лабораторен комплекс на Лесотехническия университет, София (1985 – 1996; 2009 - 2013 - реконструкция). Ръководител колектив и главен проектант: арх. Атанас Ковачев

- Какво е най-голямото предизвикателство пред съвременните градове и още повече пред градовете в България?

- През годините разработих и издадох над 30 монографии, учебници, справочници и речници, над 165 научни студии и статии, над 115 научно-информационни статии – или общо над 310 публикации на български, руски, английски, френски, немски и сръбски език. Извън този брой са над 100 доклада, изнесени на международни и национални научни конференции, от които над 20 са пленарни доклади.

Център на изследване в моите публикации е ГРАДЪТ с цялата комплексност от постижения и проблеми. Предизвикателствата пред съвременните градове (и особено пред много големите градове – с над 200 000 жители по градоустройствената класификация на населените места в България) са много.

За страната ни голям проблем е т.нар. точкова концентрация на население и мощности в малко на брой големи и много големи градове и обезлюдяване на части от националната ни територия. Всяка година ние заличаваме от картата на страната немалко села и махали.

Населението на България намалява – някои учени и специалисти определят това като демографски проблем, други – като демографска катастрофа. Причислявам себе си към втората група. Това е изключително сериозен проблем, по който повече се говори, а не се прави нищо. В същото време населението на София растеше с бързи темпове през последните десетилетия. Едва официалното преброяване на населението през 2021 г. показа известно успокояване на този процес в столицата. Световната практика определя за оптимално в столичния град да живее 8-9% от населението на страната. Населението на България е вече под 6 000 000 жители, а населението на София е над 1 100 000 – 1 200 000, по някои изследвания и над 1 500 000 жители, т.е. в столицата живее 20-25% от населението на страната. Това създава редица проблеми, свързани с условията на обитаване и труд, транспортното и общественото обслужване, осигуряването на терени за отдих и др.

За София голям проблем е презастрояването. Някои специалисти приемат, че има много свободни терени в урбанизираната част на града и той може да бъде още уплътняван. Аз не съм съгласен с подобна теза. Свободни терени има, но защо трябва да ги усвояваме чрез застрояване. Нека останат за локални градини и паркове, за терени и обекти, свързани с рекреацията, от каквито столицата има нужда. Нека има и запазим ландшафтни паузи.

Ако София трябва да се развива чрез усвояване на нови терени, още преди почти две десетилетия (2005) в моя втори дисертационен труд за получаване на научната степен „Доктор на архитектурните науки“ защитих тезата за развитие на града в северно направление към Стара планина. На юг т.нар. Витошка яка е „опряла“ в планината, стигнала е до защитените територии и някогашните вилни зони на града отдавна са урбанизирани райони на София.

Феномен е, че София се развива вече столетия в по-неблагоприятните северни територии на Витоша, а „бяга“ от по-благоприятните южни територии на Стара планина. Според мен гаровият ареал на София разделя условно градската територия на две части – на юг – по-благоприятна в екологично отношение среда без производствени зони, и на север – терени със складови и производствени мощности и повече екологични проблеми. Ако осигурим съвременно транспортно обслужване на север от компактния град, ще осъществим достъп до южните терени на Стара планина. И ще създадем благоприятни условия за функция „обитаване“. Човек ще живее в екологично чиста среда и ще ползва преимуществата на компактния град. Коронавирусната инфекция след 2020 г. потвърди необходимостта от търсене на терени за изграждане на къщи с дворове и създаване на екологична среда за живеене в близост до големия град. Усилията трябва да бъдат насочени към развитие на северните територии на София, към създаване на условия за тяхното съвременно устройство.

Важен проблем днес е екологичната обстановка в големия град, свързана със замърсяване на въздуха от фини прахови частици; шумово натоварване, надвишаващо санитарно-хигиенните норми в много части на града; необходимост от ускорено развитие на метрополитена – транспорт без алтернатива за милионния град, намаляване на автомобилния трафик вътре в града, увеличаване на времето за пътуване и намаляване на свободното време – а то е мерило за благосъстоянието на хората. Важен проблем в градски условия е зрителното замърсяване. Не се отделя нужното внимание на градския силует. Изграждането на високи сгради в различни части на града създава напрежение в гражданското общество.

Голям проблем в София създаде реституцията и особено връщането на земи в реални граници. Това е един български „принос“, който аз трудно обяснявам на моите партньори, особено на чуждестранните колеги. Не е ли време да се приеме срок за край на реституционните претенции. Въпреки че големият поток на реституцията премина в първите десетилетия на прехода, не може до безкрайност да се експлоатира тази тема.

Въпроси и проблеми много. Аз само маркирах някои от тях. Животът чака решението им.

Устройствена концепция за Подробен устройствен план – План за регулация и застрояване на Парк „Борисова градина“, София”. Национален конкурс – ПЪРВА НАГРАДА, 2015 г. „Ковачев Архитекти“ – ЕООД. Арх. Атанас Ковачев (ръководител), ланд. арх. Станимир Шаламанов, ланд. арх. Мария Гуркова, ланд. арх. Владимир Маринов, инж. Димитър Топлийски и др.

Устройствена концепция за Подробен устройствен план – План за регулация и застрояване на Парк „Борисова градина“, София”. Национален конкурс – ПЪРВА НАГРАДА, 2015 г. „Ковачев Архитекти“ – ЕООД. Арх. Атанас Ковачев (ръководител), ланд. арх. Станимир Шаламанов, ланд. арх. Мария Гуркова, ланд. арх. Владимир Маринов, инж. Димитър Топлийски и др.

- Дори само Борисовата градина заслужава отделна книга - а ние искаме в рамките на един въпрос да резюмирате предизвикателствата по нейната работа?

- Ръководеният от мен колектив спечели Националния конкурс за разработване на първия Подробен устройствен план – План за регулация и застрояване (ПУП-ПРЗ) на парк „Борисова градина“ в София през 2015 г. Работа започнахме през 2016 г. Минахме през десетки варианти, многократни обсъждания, преработки, съгласувания с експлоатационните дружества. Тази работа продължава вече 9-а година. Ако трябва да изявя само един проблем в този емблематичен за България и София парк с близо век и половина история – това е собствеността. В парка има всички видове собственост по българското законодателство. Това е парадокс. В един градски парк, част от територията на който е резерват – с най-висока степен на защита по българското законодателство, а друга голяма част е охранна зона, има частна собственост, когато трябва да бъде изключително публична собственост!

Част от идеите засега отпадат. Как ми се иска да превърнем телевизионната кула в Борисовата градина в изгледна площадка. Панорамен асансьор ви качва на висока кота и от там като „волни птици“ се любувате на света. Представете си панорамата – едно „море“ от зеленина, при хубаво време пред вас се е ширнал градът, на север погледът стига да южните склонове на Стара планина, на юг виждате оградните планини на София. Столицата няма високи сгради с панорамни площадки и Телевизионната кула е отлично място за тази идея. Но е частна собственост!

Градината има и много други проблеми. Имам надежда, че сме на финалната права, и много ми се иска в обозримо бъдеще да придвижим проекта за ПУП - ПРЗ през Общинския експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ) и след това в комисиите на Столичния общински съвет (СОС). Обещавам да представя плана за парк „Борисова градина“ на страниците на списание ГРАДЪТ, както и една отделна статия за дългата, сложна, превратна, но много интересна история на този великолепен български парк.

- Вашите проекти са десетки - може ли да се говори за най-любими?

- Този въпрос ми задават често младите колеги – студентите. Задавам ми го и в чужбина на мои публични лекции и „майсторски класове“. Ако трябва да отговоря с една дума – следващият! Обичам всичките си проекти – те са повече от 170! Сред тях са общите устройствени планове на най-големите български градове и общини - София, Пловдив, Варна, Бургас, и още над 20 общини в страната, десетки подробни устройствени планове на жилищни територии, производствени мощности, ландшафтни обекти, инвестиционни проекти в широка типология – жилищни, обществени, промишлени сгради и комплекси, обекти на синтеза на архитектурата с монументалните изкуства.

Повечето от проектите ми са реализирани. Голяма част са спечелени на конкурсна основа. Всеки нов проект идва като стихия. Заема цялото ми време, обсебва дните и нощите ми. Става важният! Посрещам го като ново предизвикателство. И така е вече повече от 45 години!

- Вашите награди също са десетки - може ли да се говори за най-ценни?

- Носител съм на повече от 40 международни и национални награди (без наградите от конкурси по архитектура, градоустройство, териториално и ландшафтно устройство – списъкът на спечелени конкурси за устройствени планове и инвестиционни проекти е също дълъг). Не бих се наел да класифицирам моите награди – това са отличия на чуждестранни и национални академии, университети, общини, творчески и браншови организации - златни медали, почетни знаци, членства и др. Всяка от тези награди е резултат на много труд. Затова всички са ми скъпи.

Много от наградите ми са от най-високите на съответната институция. През годините получих редица високи отличия - Почетен гражданин на моя роден град Карнобат (2014), Почетен член на Съюза на ландшафтните архитекти в България (2014), Почетен професор на моята "Алма Матер" - Московския архитектурен институт (2016), Почетен знак на Столичната община (2014) и Почетен знак на Лесотехническия университет (1998).

Във връзка със 70-годишния юбилей (2024) получих нови високи отличия: Почетен знак „Марин Дринов на лента“ на Българската академия на науките; „Златен медал“ на Руската академия на архитектурата и строителните науки; „Доктор хонорис кауза“ на Лесотехническия университет“; Почетен професор на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“; Почетен знак на Университета за архитектура, строителство и геодезия и др.

- Вашите планове не свършват - какво ви предстои?

- Плановете за утрешния ден? Много и различни – на широк фронт.

Продължавам да преподавам „Градоустройство“ в два семестъра във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ (от 2014 г. до момента). Давам своя скромен принос в обучението на бъдещите архитекти. Имам дипломанти и докторанти. Продължавам да ръководя катедра „Архитектура и урбанистика“ и държавните изпитни комисии за специалности „Архитектура“ и „Дизайн“. Опитвам се да продължим работата по научни и научно-приложни проекти, каквито спечелихме и изпълнявахме през годините по различни европейски програми (само един от тях беше с 29 европейски и 1 азиатски партньор). Проектът завърши успешно за университета ни и за младите колеги от катедрата, получили възможност за публикации и цитирания в световноизвестни бази данни – нещо много важно за научното им израстване, отговарящо на съвременните изисквания и условия.

Канен съм многократно и работя в държавните изпитни комисии в Университета за архитектура, строителство и геодезия за специалности „Архитектура“ (от 2002 г. до момента) и „Ландшафтна архитектура и ландшафтно планиране“ (от 2022 г. до момента).

В Лесотехническия университет след близо четири десетилетия преподавателска, научноизследователска и проектантско-реализаторска работа се занимавам понастоящем основно с проектиране, експертна и ръководна дейност - продължавам ръководството на проекта за ремонт и реконструкция на едно от нашите общежития на 8 етажа за над 8 300 000 лв. – подготвям технически задания, участвам в организирането и провеждането на обществени поръчки и вярвам, че ще завършим този голям проект.

Работя по въвеждане в експлоатация на първия етап на Клиниката за дребни животни, която завършваме в Студентския град за нуждите на факултет „Ветеринарна медицина“. Споделих с новото ръководство на университета идеите си за изграждане на втория етап на Клиниката за дребни животни, за която имаме разработен и утвърден проект и издадено разрешение за строеж.

Предстои архитектурно заснемане, енергийно обследване и разработване на технически паспорт на още едно наше общежитие на 8 етажа с два входа и търсене на възможности по различни национални или европейски програми за неговото саниране и обзавеждане.

И една моя стара мечта – да реализираме в комплекса на Лесотехническия университет в "Дървеница" нова аула с капацитет от около 350 места, от каквато имаме нужда.

Продължава моята експертна дейност от 2002 г. като лицензиран експерт и от 2021 г. като член на Постоянната комисия по технически науки на Националната агенция за оценяване и акредитация при Министерския съвет на Република България – в момента тече едновременното оценяване на всички висши училища по дадено професионално направление. Отговарям пряко за професионално направление 5.7. "Архитектура, строителство и геодезия" в област „Технически науки“. Включва освен професионалното направление и редица специалности от регулираните професии, както и много докторски програми. Това е една огромна, отговорна и трудна работа – стотици доклади, хиляди страници, обсъждане и оценяване…

Старая се да работя активно и в Българската академия на науките като член-кореспондент, в отделение „Инженерни науки“, в което членувам вече 16 години – от 2008 г. Изпълнявам своите задължения чрез активна проектантска работа за нуждите на академията и сериозна публикационна дейност в различни издания на БАН. В началото на 2024 г. завърших прединвестиционните проучвания и обосновах възможностите и перспективите за изграждане на „Информационно-конгресен център“ в научния комплекс на БАН на 4-ти км, София (по инициатива на председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски), в близост до други мои проекти и реализации – дарения през годините – Паметника на проф. Марин Дринов и Орелефа на акад. Любомир Илиев.

Интензивна е моята научна дейност в изпълнение на Закона за развитието на академичния състав в Република България – участието ми в научни журита за присъждане на образователната и научна степен „Доктор“, научната степен „Доктор на науките“ и академичните длъжности „Доцент“ и „Професор“ – разработил и защитил съм 140 рецензии и становища в 9 български университета, висши училища и институти на БАН.

Имам задължения като чуждестранен член на Руската академия на архитектурата и строителните науки – членувам и работя в отделение „Градоустройство“, участвам в много форуми (често и дистанционно), както и като Почетен професор на Московския архитектурен институт.             

Може би да спра дотук, въпреки че има още немалко изпълнявани функции, задачи, активности… Вероятно в близко бъдеще ще ни изненадам с нещо ново, което пиша няколко години…

Общ изглед на модернизираната и обновена Сграда А на Лесотехническия университет, София, бул. „Климент охридски“ 10. Проект по ОП "Региони в растеж" (2016-2018 - реконструкция). Ръководител арх. Атанас Ковачев

Общ изглед на модернизираната и обновена Сграда А на Лесотехническия университет, София, бул. „Климент охридски“ 10. Проект по ОП "Региони в растеж" (2016-2018 - реконструкция). Ръководител арх. Атанас Ковачев

- Човек е толкова голям колкото мечтите му?

- С годините, с натрупания опит, с успехите и грешките се увеличават и спомените. Добре е, когато човек има много спомени – значи не е живял напразно. Мечтите трябва да бъдат винаги повече от спомените. Хубаво е, когато мечтите се сбъдват. Още по-хубаво е, когато действителността изпревари мечтите. А това също се случва в този „дяволски“ труден, но прекрасен живот!

Моите многобройни студенти, дипломанти и докторанти ми дават сили, с тях се чувствам по-млад! Защото младостта е състояние на духа. Обичта, вниманието, уважението, които раздавах през годините, ми се върнаха многократно!

Големият актьор Джордж Карлин беше писал: „Животът се измерва не с броя вдишвания, а с миговете, които спират дъха ни.” Пожелавам си повече възторжени мигове, които да спират дъха ми! Господи, дай ми сили и мъдрост да осъществя мечтите си!

Вижте cтaтиятa в бpoй 4/2024 нa cпиcaниe ГPAДЪT

Обратно нагоре ↑