Как археологическото наследство от древна Сердика е интегрирано в новото културно пространство?
Водещата цел на проекта е да се изгради споделено пространство с ясна и контекстуална идентичност. Днес виждаме сградата на Централни хали като един от символите на съвременна София, но чрез историческите пластове в нейните основи тя дава достъп до хилядолетната история на града. Наличието на консервираните археологически разкопки на сегмент от северната крепостна стена на Улпия Сердика, както и на антична баня от IV-V век, създава отправна точка за разработката на цялостна експозиция от осем изложби, обхващащи споделеното пространство на сутерена. Преплитат се архитектурата, интериорът и експозициите, като даденостите на сградата са обединени с функцията на обновения сутерен. Съвместно с Регионалния исторически музей, София, е създаден последователен пространствен разказ за историята на Улпия Сердика и прехода й към съвременна София. Споделеното културно пространство съчетава историческия наратив със съвременните търговски функции на сутерена, което резонира с активната социална роля на сградата и предоставя поглед към настоящето и бъдещето.
Какво влияние оказва археологията върху цялостния дизайн на сутерена и как се интегрира с останалите културни и научни елементи?
Проектът се базира на съчетание и взаимодействие между археологическото и архитектурното наследство на сградата на Централни хали. Създадено е пространство, което предоставя съвременен прочит на своето историческо богатство и едновременно с това този прочит е основа за предвидените функции. Използвани са съвременни материали и решения, които дават абстрактна интерпретация на археологическото наследство. Например съчетаване на щампован и шлайфан бетон, разграничаване на зоните с археология от тези без и подчертаване с декоративно осветление. Арковидната таванска конструкция, вдъхновена от античната арка, предоставя допълнителна височина, без да нарушава техническите инсталации над окачения таван.