Концепция
Екип „Софийски терми“ предлага северното и източното крило на Централната минерална баня да се трансформират в център за термални води и градска култура. Концепцията следва традициите на римски бани, съчетавайки на едно място терапия и образование, спорт, дебат и рекреация.
Главният вход към “Софийските терми” е планиран на противоположната страна на централния вход на Регионалния исторически музей. Той се намира в облагородения вътрешен двор, споделен с НАГ и в близост до комина. Подобно на часовникова кула, която служи за ориентир в града, коминът посочва пътя към сградата.
В сутерена на двете крила са разположени басейн, сауна/парна баня, градина за почивка, рецепция и книжарница. Планирани са също кафе и бар, които да активират кръстовището на ул. „Искър“ и ул. „Сердика“ от ранните часове на деня до късно вечерта.
Първият етаж включва басейн, стаи за лечебни процедури и почивка, воден бар, библиотека и зала за дискусии. На второто ниво са разположени учебна работилница, басейн балкон, спортна зала, уелнес център и други. В подпокривното пространство има топъл басейн, който работи целогодишно.
Екипът предлага стратегия за обновяване на площад “Бански” чрез добавяне на нови функции по периферията му. Такъв например е водния павилион - временна постройка, която се обновява на всеки няколко години, давайки възможност на млади архитекти да проектират тази малка градска функционална инсталация.
Обширното пространство, заключено между ЦУМ и банята, се превръща в хибриден площад с достъпни паркоместа през работния ден и гъвкаво място за артистични прояви вечер и през уикендите. Тук може да се разположат pop-up павилиони, които допълнително да оживят площада. Пространствата около останките от римските терми и джамията Баня башъ също трябва да бъдат облагородени, смятат експертите от екипа. Те предлагат да бъдат оформени и два триъгълни площада пред сградата на НАГ с водни инсталации и Popup воден бар за социална консумация на на минерална вода.
Водоналивният кът, разположен на малкия площад между банята и Дома на киното, да стане по-достъпен за жителите на София, особено за тези, пристигащи с автомобилите си. Трафикът може да се облекчи с помощта на водоналивна станция за автомобили, позволяваща на шофьорите да напълнят вода бързо и на определени за това места.
Екипът изследва и възможностите за оползотворяване на енергийния ресурс на водата и удължаването на жизнения й цикъл. Водните инсталации в обновените публични пространства или термалните басейни могат да бъдат свързани в “кръгови” системи за максимално ефективна употреба на водния ресурс. Минералната вода може да се използва за отопление на сградата през зимата и за охлаждане през лятото, както и за осигуряване на постоянната температура на плувните басейни чрез термична инсталация.
Бизнес план и модел
Публичната собственост на Централната баня и прилежащата инфраструктура се запазва. Финансирането се осъществява на принципа на публично-частно партньорство с водеща роля на външен партньор инвеститор и допълващ ангажимент от Столичната община.
Екипът предлага два варианта за управление на термалния център. Първият от тях е външен инвеститор да поеме самостоятелно концесията. Вторият е да се създаде съвместен оператор концесионер между външния инвеститор и Столичнаат община.
По този начин обектът може да функционира без ежегодна общинска субсидия и няма да тежи на бюджета и данъкоплатците. Нещо повече – общината може да реализира приходи от концесионна такса и/или дивиденти, които да реинвестира в опазване на културното наследство.
Според експертите от екипа внедряването на съвременни технологии за използване на топлинните свойства на минералната вода и енергийна ефективност ще минимализира значително оперативните енергийни разходи.