Рангел Марков, кмет на район „Банкя”
Рангел Марков: С инициативност и иновативни решения спасихме символа на Банкя
Благодаря за интереса ви към любимата на поколения българи най-аристократична сграда в Банкя. Голямата балнеолечебница е изградена по проект на мюнхенския архитект проф. Хохедер. Тя открита през 1911 година и функционира до 2001 година, когато е затворена.
От първия ден на моето и на екипа ми управление приоритет №1 бе именно тя.
На 15 април 2010 година СОС даде съгласие за безвъзмездно придобиване от Столичната община правото на собственост върху Голямата балнеолечебница.
На 28 септември 2011 година бе сключен договор между областния управител на област София и кмета на Столичната община за безвъзмездно прехвърляне правото на собственост върху имота - частна държавна собственост.
Впоследствие със заповед на кмета на Столичната община от 17 октомври 2011 година балнеолечебницата се предостави за управление от район „Банкя”.
И оттогава отварянето на Голямата балнеолечебница се превърна в основна задача за нас,
тъй като тази емблематична за Банкя сграда има градообразуващ фактор. С нея е свързана голяма част от историята на това населено място.
Преминахме през много перипетии. Дори създадохме Консултативен съвет от граждански активни банчани, с които обсъждахме възможностите за стартиране работата на балнеолечебницата. В резултат на редица обществени обсъждания в града и разисквания на заседания на СОС за по-добра защита интересите на гражданите собствеността бе трансформирана от частна общинска собственост в публична общинска собственост, като по този начин се гарантира по-голяма защита на общинския интерес. Това се случи с решение на СОС от 24 юли 2014 година.
На 14 май 2015 година с решение на СОС бе открита процедура за предоставяне на концесия за строителство на „Градски балнеоложки комплекс на град Банкя – реконструкция, консервация, реставрация и социализация на Централна минерална баня Банкя и строителство на Балнеоложки хотел в град Банкя”.
При така предложените условия по онова време не се прояви интерес от страна на евентуален концесионер и ние продължихме да мислим върху вариант как да възкресим погиващата към онзи момент сграда, върху покрива на която вече прорастваха дървета.
Тогава достигнахме до идеята за друг вариант за осигуряване на средства за възстановяване на емблематичната балнеолечебница. След обществено обсъждане внесохме предложението в СОС и на 27 април 2017 година със свое решение СОС даде съгласието си за
обявяване на публично оповестен конкурс за учредяване право на строеж върху земята на бившия Летен театър.
Конкурсът бе спечелен от ПОД „Алианц”. С тези средства (около 8 млн. лв.) извършихме ремонта на сградата.
Считам, че с този ход район Банкя е първопроходчик в успешната практика, при която за 35 години отстъпваме право на строеж за хотел, който след този срок ще се предостави за стопанисване от общината, а с получените от отстъпеното право на строеж средства ремонтирахме до блясък перлата на Банкя, която си остана общинска.