- Как натрупаният опит от предходните инвестиции ви помогна в реализацията на този проект?
- Идеята за използването на термопомпи датира от строителството на втория ни завод. Към 2008 г. направихме термопомпи въздух–вода. Видяхме, че има много поддръжка, почистване, миене, липса на ефективност понякога, когато ги оставим по-дълго време без почистване. Шумът е висок и ако при завод това не е проблем, то тук, в този проект, определено е.
Цялата инсталация на "Бизнес център Велико Търново" е скрита и няма абсолютно нищо видимо – нито на покрива, всичко е под земята. В подземния етаж са термопомпите, откъдето тръгват разводките за отопление/охлаждане за самата сграда. Системата позволява да се балансира топлината в сградата. Сградата разполага с 10 топловъздушни апарата от фирма „Тангра“, които са с много висок коефициент на полезно действие, около 80%. Цялата сграда е с рекуперация на вентилацията. Заложили сме по 40 куб. метра вентилация на човек – обитател на сградата, което е доста над българските норми за вентилация. Създали сме възможност да вентилираме така, че въздухът да е свеж, при това го вземаме от покрива – място, което е на сравнително по-отдалечено разстояние от улицата и въздухът там е по-чист. Наложи се всички тези съоръжения да работят в синхрон, както и да са в синхрон с желанията на наемателите и ползвателите на сградата. Затова софтуерната ни компания разработи изцяло нова иновативна система за управление на микроклимата и осветлението на "Бизнес център Велико Търново", която нарекохме Zontromat.
- Разкажете как работи иновативната система за управление на микроклимата и осветлението Zontromat?
- Zontromat е система за управление на сравнително малки зони и микроклимата в тях. В сградата имаме 96 офисни зони и още няколко обществени. Във всяка от тях можем да управляваме топлината, която се реализира чрез подово и конвекторно отопление едновременно, може да работи само едното, могат да работят и двете. Системата позволява управление на вентилацията според броя на хората в съответната зона, т.е. при повече хора вентилацията е по-силна. Чрез нея може да се извършва плавно управление на светлината от най-затъмнените части в зоната към по-осветените, т.е. първо се включват лампите, които са най-отдалечени от прозорците. Това става плавно, според намаляването на външната светлина. Друго предимство на системата е, че чрез нея се извършва управление на щорите според позицията на слънцето и неговата видимост. Когато вътре влиза много светлина, щорите се завъртат под такъв ъгъл, че да спрат достигането на слънцето до работните места. Когато е облачно, тогава щорите се отварят, за да влезе повече естествена светлина. Ако няма хора в дадената зона, щорите се затварят - така, освен че се пести енергия, се удължава животът на обзавеждането. Системата има много функции за управление на микроклимата в зоните, които са подробно разписани. Същата система управлява работата на термопомпите, вентилационните рекуператори и това на каква мощност колко кубически метра да вентилират. Когато са малко хората, вентилацията намалява, а когато са много - се увеличава. Тя дава информация за различни повреди - протичане, течове в стаите и т.н. Освен това с нея се измерва консумацията на електроенергия. Zontromat е датчик, който мери температурата и влажността на въздуха. Когато човек говори, диша, той отделя влага, а чрез иновативната система може да се разбере например колко хора има в дадено помещение и дали трябва да се увеличи вентилацията и какво трябва да се направи, за да се подобри микроклиматът.