Сгради

20 ГОДИНИ: RT Consult се утвърди като водеща архитектурна компания в България 

Арх. Радо Тодоров: Вдъхновението не е състояние на ума, а сетиво на душата!

Вижте статията в брой 6/2024 на списание ГРАДЪТ

Днес арх. Радо Тодоров можеше да е известен художник, но 2D проектите не са му достатъчни. Архитектурата го изкушава с необятните си възможности и изразни средства и след като завършва „Графика и живопис“ в художествената гимназия в родния град Хасково, ѝ се отдава с цялото си сърце.

Избира Пловдив пред София, защото е „град за хората“, и преди 20 години създава RT CONSULT – едно от най-успешните и бързо развиващи се архитектурни студиа в България.

Днес името на компанията се свързва с десетки реализирани проекти в страната и чужбина – жилищни и обществени сгради, индустриални обекти, градоустройствени решения.

Арх. Тодоров успя да утвърди RT Consult като водеща архитектурна компания в България благодарение на своя професионализъм, иновативен подход и ангажираност към качеството. С комбинирането на модерни технологии, устойчиви решения и силен екип компанията продължава да се развива и да задава нови стандарти в българската архитектурна индустрия.

Residential Park Plovdiv - най-мащабният проект, простиращ се върху терен 136 дка

През тези 20 години RT CONSULT реализира знакови за Пловдив проекти - "Резиденшъл парк Пловдив", "Регата Парк Уест", "Пловдив Сити Парк", "Панорама Парк", "Олимпия", "Елит" са само част от жилищните му проекти.

Хотелите "Холидей Ин" в Пловдив, "Блу бей" в Созопол, "Арте" във Велинград, "Замъка" в Пампорово, както и последно реализираният хотел "Атмосфера" в Павел баня са само представителна извадка в този сегмент.

„Не правим компромиси – без значение дали проектираме еднофамилна къща или обществена сграда, ние подхождаме с отговорност и отдаденост към всеки обект.“

Арх. Радо Тодоров проектира също и логистични сгради в индустриалните зони на Пловдив, както и сгради към Медицинския университет. Печели конкурса за центъра на Крумовград.

Един от реализираните знаковите проекти в столицата е SoHOME,в непосредствена близост до Ловния парк и до зоопарка в София.

Естетическата стойност на проекта се корени в близостта и уважението към природните елементи – гората и планината, в опита за симбиоза между природната среда и пространствата, създадени от хората. Прекрасната зеленина осигурява усещане за спокойствие и уют и предоставя среда за по-качествена почивка и живот в оживената градска обстановка.

Една от последните сгради, чието строителство предстои да стартира съвсем скоро, е "Пиротска Резиденс", разположена на една от така важните за стара София улици. Проектът е с преобладаваща жилищна функция и отличаваща се архитектурна композиция. Сградата поставя стандарти за устойчива съвременна жилищна среда на обитаване в централна градска част, където на преден план е изведен човекът – водещият елемент на дизайна.

Архитект Тодоров определя себе си като космополитна личност и границите не го вълнуват. Нито в географски, нито в творчески аспект. Има проекти в различни държави, като негови сгради могат да се видят в Дубай, Германия, Казахстан, Гърция, Доминикана, Косово и др.

Вярва, че проектирането не е само акт на създаване, то е пътешествие към смисъла на битието. „Всяка линия е диалог между мисълта и хартията. Всяка сграда носи нов смисъл“ - казва той.

Независимо от функцията си, дизайнът на всеки архитектурен проект оформя начина, по който хората възприемат и преживяват реалността.

Норман Фостър казва, че основната му мотивация е създаването на пространства, които подобряват качеството на живот на хората. Той вижда архитектурата като средство за социална трансформация и устойчиво развитие. Тази визия и отдаденост към високото качество на проектиране му помагат да създава сгради, които се вписват не само визуално, но и функционално в съвременната градска среда. Средата действително формира до голяма степен човека и отговорността на хората, които създават и променят тази среда, е огромна.

Хотел "Атмосфера" - петзвезден балнеохотел в Павел баня

За екипа на RT Consult архитектурата е много повече от строителство - тя е отражение на човешкия дух и стремежа му към съвършенство.

Водени от този принцип, хората, част от RT Consult, се стремят да внесат не само своите умения, но и част от своята същност във всяко свое творение.

В 20-годишната си история RT Consult е получила различни награди, които подчертават постиженията в дизайна, устойчивостта и въздействието върху общността. Въпреки че всички те са значими, най-ценни са тези, които отразяват ангажимента към иновативния и устойчив дизайн, повлиял положително на общността. Ако RT Consult получи награда за конкретен проект, който трансформира пространство или се занимава със социален проблем, това признание може да бъде особено значимо, защото не само отличава съвършенството на дизайна на фирмата, но и нейната роля за подобряване на качеството на живот.

„Най-голямата награда за един архитект е доволният ползвател на обектите“ – казва арх. Тодоров.

„Ние, архитектите, сме реперите, тези, които създаваме света около нас, ние сме огледалото на света. От нас зависи какъв да бъде той. Бъдете промяната, която искате да видите в света!“

Всяка завършена сграда трябва да демонстрира висок стандарт на изпълнение и внимание към детайлите.

Качеството на проектите е най-добрата реклама и начин за привличане на нови клиенти. За да има компанията не само уважавано минало и настояще, а и сериозно бъдеще, тя трябва да се фокусира върху иновациите, като инвестира в обучение и технологии, а също така да включва в проектите си устойчиви и екологични практики. Сътрудничеството с други архитектурни и строителни компании в различни страни може да отвори нови възможности на международния пазар. Участието в общи проекти или конкурси ще увеличи видимостта на компанията и ще създаде ценни контакти. Това може да се случи с участие в международни архитектурни форуми, изложби и конкурси.

 

SoHome - жилищен комплекс от затворен тип в София

В каква посока ще се развива архитектурата през следващите 20 години

Арх. Радо Тодоров вижда три основни насоки, които ще са определящи в архитектурата през следващите десетилетия: устойчиво строителство, интеграция на смарт технологии и дизайн, насочен към хората. Тези направления не само ще отличат компанията на пазара, но и ще я позиционират като лидер в изграждането на градовете на бъдещето.

Устойчиво строителство и екологични иновации

Въглеродно неутрални сгради: Бъдещите проекти ще включват сгради, които генерират своя собствена енергия чрез слънчеви панели, вятърни турбини и други зелени източници.

Вертикално озеленяване: Вертикални градини и зелени покриви ще станат неизменна част от дизайна на сградите, за да компенсират загубата на зелени пространства в градовете. Те ще помагат за пречистване на въздуха, регулиране на температурата и намаляване на шума.

Възстановителни проекти: Реновиране на стари постройки с цел тяхното адаптиране и прилагане на енергийно ефективни решения вместо строителство на нови сгради ще стане основна практика. Това не само ще съхрани културното наследство, но и ще намали екологичния отпечатък от строителната индустрия.

Интеграция на умни технологии

Смарт сгради и IoT: Разработването на интелигентни системи, които следят потреблението на енергия, качество на въздуха и сигурността, ще бъде задължително. Тези технологии ще позволят на сградите да оптимизират използването на ресурси, както и да се адаптират спрямо климатичните условия и нуждите на хората вътре.

Мобилни платформи и изкуствен интелект: Тези платформи ще позволят на клиентите да „влязат“ в сградата преди тя да бъде построена, и ще помогнат на дизайнерите да експериментират с различни концепции.

Не трябва да се гледа на AI като на заплаха. Технологиите са само средство за постигане на социални цели. Те трябва да улесняват и правят по-удобен живота на хората.

Проектиране за хората и социална отговорност

Градска мобилност: В бъдещите градове фокусът ще е върху удобството и безопасността на хората. Затова ще се търсят нови начини за свързване на хората с различни транспортни средства като електромобили, велосипеди, автономни превозни средства и алтернативен градски транспорт.

Зони за социализация: Съобразено със социалните и културните нужди на общностите, проектите ще се фокусират върху създаване на публични пространства, които насърчават общуването и социализацията – паркове, площади, споделени работни пространства и спортни съоръжения. „Инфраструктурата на обществените пространства е лепилото, което свързва отделните сгради. Тя определя ДНК-то и конкретната идентичност на града, независимо дали говорим за Ню Йорк, Марсилия или Лондон", казва Норман Фостър, един от най-големите съвременни архитекти.

Адаптация към промените в климата: Архитектурната визия ще бъде насочена към създаване на сгради и градски пространства, устойчиви на промените в климата. Това ще включва иновативни решения за защита от наводнения, интензивна жега, силни ветрове и други природни бедствия.

Pirotska Residence, София

Визия, основана на силните страни – към това трябва да се стремят градовете, изграждайки облика на „умни“ и иновативни места за живеене.

Всеки добър проект започва с основното разбиране за нуждите и желанията на клиента. Архитектът трябва да се стреми да съчетае уникалната си визия с функциите, които ще улеснят живота на хората, които ще използват сградата. Пространственото планиране и създаването на практична и логична структура прави сградата не само визуално привлекателна, но и удобна за използване.

В много случаи за инвеститора е важен мащабът, възможно най-голяма застроена площ за сметка на визията и функционалността. Но ако имаш достатъчно аргументи, вероятността да убедиш възложителя, че твоето предложение ще му донесе позитиви, е голяма.

Архитект Тодоров има разностранни интереси - експерт и ценител на българско изкуство, с големи колекции от планински кристали, уискита, тренира йога. В същото време се занимава почти професионално с динамична стрелба, гмуркане, плаване, ски.

„Чрез различните видове хобита човек опознава себе си, анализира себе си и придобива детайлен опит към света. Винаги съм се опитвал да бъда детайлен в това, което правя, да успея да усетя всеки детайл и се старая да бъда професионалист във всяка от тази сфери“, казва той.

Наблюдавайки, съзерцавайки и изследвайки с очите си как да опознаваш кристали и минерали и каква енергия излъчват те, достигаш до момент, в който откриваш и нови неща за тях. След което цялото нещо овладява теб самия, стига до теб и ти придобиваш един по-различен поглед върху света.

Едновременно с влизането в мисловния свят и спокойствието да обследваш природата, да анализираш как във всяка картина художникът е искал да разкаже и да покаже нещо, без да го описва с думи, при преминаването в един друг динамичен спорт като стрелбата детайлът се оказва също толкова важен, а енергията, която носи - също толкова завладяваща.

Това не създава никакъв дисбаланс, а обратното – създава баланс. Подрежда нещата, сглобява цялостната картина.

С добра дума и добро задание можеш да постигнеш много, но с добра дума, добро задание и пистолет в ръка можеш да постигнеш всичко! – Р.Т.

Вижте статията в брой 6/2024 на списание ГРАДЪТ

Обратно нагоре ↑