Дипломантите на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" 2012-2013

ВСУ "Черноризец Храбър" е първият в страната алтернативен университет, в който от 2002 г. се подготвят бъдещи архитекти, освен единствения дотогава с такава специалност, Университет по архитектура, строителство и геодезия в София.
Единадесет години са изминали от създаването на специалността Архитектура във ВСУ, но историята на архитектурното образование във Варна е далеч във времето, когато тази специалност е преподавана в Държавен университет - Варна, в периода 1947 - 1953 г.
Да продължи традицията в подготовката на качествени архитектурни кадри е мисията на университета, който счита себе си естествен правоприемник на тази реализирана мечта на варненци.
Достатъчно е да се изброят само някои от имената на архитектите, дипломирали се във ДУ Варна, за да се добие представа за нивото на архитектурното образование, получавано тогава във морската столица.
Между тях са такива забележителни архитекти като Косьо Христов, Камен Горанов, Марин Маринов, Жечко Чолаков, Кирил Бойчев, които оставят знакови обекти за българската архитектура: Фестивален и конгресен център и Астрономическа обсерватория - Варна, Курортно селище "Русалка" край нос Калиакра, Летен театър в Морската градина и много други.
Още от самото създаване до днес тази специалност се радва на добър прием в професионалната и широка общественост на града и региона. И ако строителният бум, обхванал цялото черноморско крайбрежие в периода 2004 - 2008, беше определящ за големия интерес към тази специалност, то последвалото драстично свиване на пазара 2008 - 2013, започва да оказва определено негативно влияние. Като се прибави и ефекта на демографската криза, белязала първите години на демокрацията у нас, ще стане ясно защо архитектурното образование следва да се преориентира към качеството на преподаване на архитектурата, а не толкова и единствено към количествените му параметри.
Варненският свободен университет е първият и единствен български университет, удостоен от Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (ЕАCЕА) с почетен знак ЕCТS Label за успешно прилагане на Европейската система за натрупване и трансфер на кредити и неговото приложение DS-Label. Носител е и на знaка за качество HR Exellence in Research.
Ориентирането към регионалния пазар в строителството и инвестиционната политика
съобразно специфичната икономическа характеристика на региона се явява един от основните приоритети в подготовката на бъдещите архитекти. Осъществява се в Архитектурен факултет, основан 1995 г., който включва три катедри:
- "Архитектура и урбанистика" със специалности "Архитектура", "Дизайн за архитектурна среда" (единствена в страната) и "Графичен дизайн"
- "Строителство на сгради и съоръжения" и
- "Изкуства", с две направления – "Изобразително изкуство" и "Музикално и танцово изкуство".
Kонкретните задачи, които са изведени от посочените приоритети, се формулират така:
- Да стимулира по-нататъшно личностно усъвършенстване и развиване на творческите, професионалните и научно-приложни качества на студента
- Да формира иновационно мислене, мултидисциплинарна адаптивност и възможност за реализиране в международен мащаб
- Да изгражда високообразовани, конкурентоспособни и стабилни партньори в една динамично развиваща се, модерна пазарна среда
Oще от първия випуск "Архитектура" през 2008 г., когато се дипломират едва 15 архитекти, до последната дипломна сесия на настоящата учебна година 2012/2013 г., когато този брой достига 56, неизменно водещ критерий в подготовката на бъдещите архитекти е качеството на образованието, което се получава тук.
Многобройни са
нашите и чужди отличия,
с които са удостоени дипломанти на ВСУ, но няколко от тях са особено ценни поради факта, че са присъдени от европейски и световни институции:
* Силвия Илиева - награда на RIBA (Royal Institute of British Architects) за най-добър дипломен проект - 2008, за Интегриран търговски център "Варна", ръководител проф. д-р арх. Р. Никифорова
* Джуро Змайевич - сребърен медал и почетна диплома на World Triennial of Architecture, INTERARCH Sofia 2012, за Музей на съвременното изкуство - Варна, ръководители проф. д-р арх. Р. Никифорова и проф. д.а.н. арх. Ив. Никифоров
* Матия Джедович - специална награда на Ректора на УАСГ - София, и почетна диплома на World Triennial of Architecture INTERARCH Sofia 2012 за Тенис комплекс - Варна, ръконодители проф. д-р арх. Р. Никифорова и проф. д.а.н. арх. Ив. Никифоров
Същият дипломант е селектиран от Jasper-Eyers Architects и печели една от 12-те световни награди на ARCHI-WORLDS® ACADEMY AWARDS "Energy saving projects and ideas for the Architecture and Urbanism". Обявена по време на строителното изложение BAU на Международния панаир МЮНХЕН 2013, наградата включва и 6-месечна практика на победителя в Jasper-Eyers Architects в Брюксел - Белгия.
Амбицията на Варненския свободен университет е да продължи традицията на първите ентусиасти, създали Варненската архитектурна школа, и защити нейното високо майсторство в условията на един все по-глобализиращ се свят.
Избрани са отличните дипломни проекти на абсолвентите по "Архитектура" 2012-2013 г., които илюстрират по безспорен начин успешния старт на най-младата архитектурна генерация на Варна.
Дори беглият поглед върху
разработените теми
ще подскаже сферата от интереси и специфичните проблеми, предмет на дипломните разработки:
* Отваряне към черноморското и европейско образователно пространство за сътрудничество и коопериране
* Усвояване на райони с потенциал за интегрирано социално и пространствено развитие
* Разширяване на типологичния спектър и функционалната мултипност на обектите
* Разчитане контекста на средата и опазване на нейната уникалност
* Прилагане на иновативни методи, технологии и средства за проектиране и изпълнение
Не е случайно, че Варненският свободен университет е домакин на вече станалия традиционен Международен студентски пленер - Балчик, в който се представят проекти на университети по архитектура от повечето страни на Черноморския басейн и Балканите.
"Иновативно проектиране и архитектурно образование" беше темата на последното, 6-о, издание на пленера, в което гостуват изтъкнати лектори от Мадрид, Париж и др.
За трета поредна година се провежда и работилница/Workshop АRCH + по параметричен дизайн, единствена от този род в страната. Преподаватели са магистър архитекти на IAAC (Институт за съвременна архитектура на Каталуня), Барселона, между които и арх. Христо Топчиев, възпитаник на Варненския свободен университет.
Представените тук млади автори и техните проекти са от
различни сфери на архитектурата:
градоустройство, публични, жилищни и индустриални сгради, интегрирани комплекси и обекти по опазване и ревитализиране на недвижимото културно наследство.
1. Добромир Кръстев, Градоустройствена концепция, Южен бряг на Варненското езеро, ръководител проф д.а.н. арх. Ив. Никифоров
2. Добромир Добрев, Център за иновации, Варна, проф. д-р арх. Л. Сиврев
3. Антон Антонов, Реконструкция на бивши Хали - Велико Търново, ръководители проф. д.а.н. арх. Ив. Никифоров, проф. д-р арх. Р. Никифорова, доц. д-р арх. Ст. Веков;
4. Вера Димитрова, Спортно-рекреационен и учебен комплекс "Варненско езеро", Варна, ръководители проф. д.а.н. арх. Ив. Никифоров, проф. д-р арх. Р. Никифорова, доц. д-р арх. Станчо Веков
5. Стоян Стамов, Дворец на музиката, Остров Варна, ръководител проф. д-р арх. К. Бояджиев
6. Тихомир Жиков, Реставрация и реконструкция Синагога - Видин, ръководител доц. д-р арх. Кр. Вачева
7. Юлиан Павлов, Мултифункционален мотоспортен и технологичен комплекс - Варна, ръководител проф. д-р арх. Л. Сиврев
Макар и да илюстрират само част от постиженията на най-младата генерация варненски архитекти, показаните им дипломни работи са само начална заявка за едно силно бъдещо присъствие в родния архитектурен пейзаж.
На добър час, колеги!
Днес българската архитектура има нужда от нова визия и по-широко отворени хоризонти!