Стадион по стандартите на УЕФА предвиждат в Мездра
Обект Стадион в Мездра Инвеститор "Надин" ООД Проектант Ателие A2D - Architecture, Design, Development, София, и asp, Щутгарт Площ на терена на стадиона 7140 кв.м Капацитет на стадиона 13 045 при международни срещи 17 488 при лига 20 000 при концерти Фаза идеен проект |
Български и германски проектанти се събират в екип за работата си по изграждане на нов стадион в Мездра. От българска страна това са ателие A2D - Architecture, Design, Development с проектанти арх. Марин Георгиев, арх. Боряна Китова и арх. Иво Джойков. От немска страна участва специализираното в проектиране на стадиони и спортни обекти архитектурно бюро asp от Щутгарт с проектанти арх. Йохен Зигел, водещ проектант, и арх. Щефен Ваал. Проектът във фаза идейна бе представен пред обществеността на Мездра през октомври. Амбицията на основния спонсор на футболния клуб "Локомотив", Мездра, фирма "Надин" ООД е да изгради цялостен спортен комплекс. Стадионът е проектиран на базата на директивите на УЕФА и според тях обектът ще отговаря на категория 2. С проекта се предвижда да бъде създаден пълноценен футболен стадион и да има възможност за организиране на всички игри до финал според стандартите на УЕФА, каза арх. Боряна Китова.
Теренът на стадиона
е разположен в богата природна среда. Главният вход е от западната страна. Дългият терен на стадиона и подходът към него естествено са оградени на юг от горист склон, а на север - от река Искър. Местоположението естествено намира продължение в проектното решение. Предвижда се стадионът да бъде покрит с козирки само от три страни, главната трибуна на юг, насрещната трибуна на север и трибуната зад източната врата. Западната трибуна няма да се покрива.
Покривът е с аеродинамична форма и повтаря контурите на извитите трибуни. Той продължава в тази форма и около стадиона, а в зоната на трибуната зад вратата покривът се снижава. Чрез това снижаване проектантите постигат уникалността на формата. По този начин се подчертава връзката с мястото, със склона по продължение на главната трибуна и с реката по продължение на насрещната трибуна.
Отварящият се на запад покрив е един вид жест, който буквално приканва зрителите, каза още арх. Китова.
Цел на проекта е, теренът да бъде оживен извън времето на спортните състезания. В насрещната трибуна (срещу главната) ще се обособят офиси за местния клуб и за стопанисващите обекта, както и помещения за младежкия отбор и един магазин за феновете. Външното пространство между трибуната и речния бряг е предвидено като атрактивно място за населението през седмицата. Предвижда се
зелена зона
която да обединява различни възможности за ползване и за прекарване на свободното време. Затова тук има заведение на клуба с външна тераса, тенис корт, баскетболно игрище, поле за миниголф, детска площадка и писта за скейтборд.
Южно от изкуствено затревения терен се намира мястото за колички и паркингът за пожарни и коли на Бърза помощ. На изток стадионът завършва с ново тренировъчно поле с лекоатлетическа писта, футболно игрище и отстрани с трап за дълъг скок.
Капацитетът на стадиона при използване само на седящите места е 13 945, а при комбинация от седящи и правостоящи (професионална лига) - 17 488.
В проекта се предвижда феновете на отбора домакин да минават по моста на река Искър и след това директно по брега на реката към стадиона. По допълнителния път за пешеходци по продължение на речния бряг се разтоварва единствената улица за подход към обекта. По протежение на реката от пешеходния мост до зоната на полето с изкуствена трева ще има паркинг за около 420 леки автомобила и около 6 автобуса. Подходът към паркинга ще бъде откъм речния бряг.
Проектът е съобразен с изискването за разделяне на потоците за достъп на противниковите отбори и същевременно на гостуващи фенове и местни фенове, на ВИП гости. Гостуващите фенове и основната част от местните фенове достигат до вътрешността на стадиона от северната страна на изкуствено затревения терен. На източната страна на главната трибуна се намират два блока за местни фенове.
В главната трибуна са обхванати най-важните функции на стадиона. Тук се намират и съблекалните за играчите, зоните за медиите, за органите на сигурност, местата за ВИП и бизнес посетителите със съответните помещения за зареждане и кетъринг. Важно за функционирането на стадиона е свързването на отделните функционални зони без пресичане, подчерта арх. Китова. Главната трибуна е организирана така, че функционални зони се събират там, където това е желателно, например смесената зона, където се срещат журналисти - зала за пресконференции.
Главната трибуна
се дели на четири нива. До нея се стига от двете челни страни. От всяка от двете страни се намират гаражи за автобусите на отборите и входове за отборите. От западната страна е зоната за пресата, органите по реда и полицейския пост. В централната част на ниво 1 се намира бизнес клуб с директен изход към главната трибуна. На второ ниво са разположени входовете и зоните за посрещане на ВИП гостите и на посетителите на бизнес клуба. По стълби в рамките на просторната галерия бизнес посетителите достигат до ниво едно. ВИП ложите по протежение на трибуната имат широчина 3.80 м и дълбочина 5.50 м и са оразмерени за 12 души. В средата на това ниво се намира почетната ложа.
Второ ниво е остъклено от всички страни. В подпокривното пространство се намира обслужващ инсталационен коридор по дължината на покрива. От страната на главната трибуна са разположени трите платформи за телевизионни камери.
Предвижда се стадионът да се построи на няколко етапа. Като първа стъпка на строителството е планирано реконструирането на игралното поле. Следва изграждане на трибуната за гостуващи фенове, както и изграждане на пречиствателната инсталация. Вторият етап включва събаряне на съществуващата южна трибуна и изграждане на главната трибуна (включително покрив с прожектори и платформи за камерите) и изграждане на енергийната централа. Строителство на насрещната трибуна е третият етап. Последно ще бъде изграждането на трибуната зад вратата.
Носещата конструкция на покрива ще се изпълни с конзолни греди (ферми), които ще бъдат оформени като стоманен гредоред и в средата ще стъпват върху V-образни колони. Покривът ще се изпълни от двупластова дървена обшивка, разделен слой и бяло хидроизолационно платно (PTFE фолио), а отдолу двупластова дървена обшивка, шлайфана и лакирана в бяло.