Зелените идеи в проекта "София 2020" с най-широка подкрепа

Велосипедният ринг, който свързва градските паркове, озеленени алеи към трамвайните линии, зелени пояси в града, публични блогоустроени и озеленени пространства и други идеи, спомагащи за създаване на по-хармонична и екологична среда получават най-широка подкрепа.
Това обявиха на среща с главния архитект на София Петър Диков групата "Архитекти за София", създала проект "София 2020", чийто основни виждания представи арх. Димитър Паскалев.
"Архитекти за София" е неформална група, в която влизат архитектите Димитър Паскалев, Аспарух Марков, Християн Боров, Биньо Йовчев, Емилия Николова, Виктория Великова, Татяна Стефанова, Димитър Караниколов, Димчо Недев, Радомир Данков, Ирина Борова и Мирослав Терзиев.
Основна цел на тяхната платформа "София 2020" е да изгради мечтата за София като един по-добър град.
Ядро на проекта е сайтът www.sofia2020.bg, където са публикувани идеи за подобряване на градската среда и бъдещето на столицата.
Как ще изглежда градът след 10, 20 и повече години и дали вижданията за това имат конкретен образ. Тези въпроси стоят като отправната точка на проекта "София 2002".
Идеите за развитие и промяна на градската среда са добри и съответстват на 90% с тези, които са заложени в общия устройствен план на града, посочи арх.Петър Диков.
Такива са постановките за развитие на вторичен градски център до Централна жп гарата в София, където се предвижда да се формира многофункционална зона. Около жп ареала наистина има възможност за изграждане на високи сгради по примера на редица европейски столици, където градската среда е високо урбанизирана. Формирането на този многофункционален център ще придобие ролята на стимул за развитие на северните територии. По думите на арх. Диков подобна идея е била защитена и в конкурса "София след 50 години", който се е провел през 1979 г.
Десеткилометров велосипеден ринг да свързва основни градски паркове предлагат също "Архитекти за София". С помоща на мостове се осъществява преход над градски булеварди.
Развитие на важни публични пространства застъпва също проект "София 2020". Градската градина пред бившия Княжевски дворец (днес Национална художествена галерия) да бъде разширена като парк предлагат младите архитекти. По думите на арх. Малина Добрева, началник отдел "Териториално планиране" в Направление "Архитектура и градоустройство" тази идея е застъпена и в проект за центъра, награден в проведен конкурс.
Припомняме, че за територията на историческия център през 1999 г. е проведен национален конкурс "Идеи за архитектурно-градоустройствено и функционално развитие на обществените пространства в централната градска част на София".
Той е обявен от Министерство на културата, Съюзът на архитектите в България и Столична община. Конкурсът завършва без присъждане на първа и втора награда, присъдени са две втори занижени награди - на проект на колектив с ръководители арх. Димитър Младенов, арх.Силвия Сокерова и на проект на колектив на арх. Тодор Тодоров.
В проекта на колектива на арх. Димитър Младенов и арх. Силвия Сокерова се предлага възстановяване на историческото минало, създавайки спокойна, централна озеленена зона, започваща от Народния театър, Градската градина, Дворцовата градина, площите около Руската черква и зеленината около храм-паметника "Александър Невски".
Според арх. Диков три са основните пречки пред превръщането на идеите в реалност - егоистичното мислене, което води до по-трудно възприемане на чужди идеи и съпротивлението срещу всякакви промени, и липсата на желание за сбъдване на общи цели за сметка на преследването на лични такива. Подкрепата за проект "София 2020" главния архитект изрази като предложи да бъде направена връзка между електронния сайт на проекта и този на Направление "Архитектура и градоустройство". По думите му идеите ще бъдат дискутирани и предложени на професионалната и широка общественост за обсъждане.
За да подкрепят своите виждания архитектите проучват опита на градове като Мюнхен и Лондон. Търсят се начини за реализиране на проектите и възможности за финансиране по европейски програми, каза арх. Виктория Великова.